Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krizde Hız Kesmeyen Tekfen-OZ 395 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Tüm dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen yatırımlarını sürdüren Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş, bu yıl başlayacağı altı projeye 395 milyon dolar yatıracak. Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun, konut ve ticari gayrimenkul yatırımlarını yürütmek üzere 2007 yılında, ABD’li Och-Ziff (OZ) ile ortaklık kurduğunu hatırlatan Tekfen-OZ Gayrimenkul

Radikal Gazetesi
Krizde Hız Kesmeyen Tekfen-OZ 395 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Tüm dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen yatırımlarını sürdüren Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş, bu yıl başlayacağı altı projeye 395 milyon dolar yatıracak. Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun, konut ve ticari gayrimenkul yatırımlarını yürütmek üzere 2007 yılında, ABD’li Och-Ziff (OZ) ile ortaklık kurduğunu hatırlatan Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Ömer Egesel, bugüne kadar İstanbul’da önemli projelere imza attıklarını söyledi.

Önümüzdeki dönemdeyse şirketin, toplam 395 milyon dolar yatırımla, iki ofis, üç konut bir de ofis ve alışveriş merkezinden oluşan çok fonksiyonlu bir yaşam merkezinin (mixed-use) yapımına imza atacağını belirten Egesel, bu projelerde beş bin kişiye istihdam sağlayacaklarını anlattı.

Kâğıthane’de ofis yapacak

Egesel, toplam inşaat alanı 55 bin 500 metrekare olan ve 100 milyon dolar değerindeki Kâğıthane Ofis Park Projesi’ni Kâğıthane’de hayata geçireceklerini ifade ederek, projenin Kâğıthane’nin mevcut dokusunun modern bir yorumu olarak geliştirildiğini anlattı. A sınıfı ofis kompleksi olarak tasarlanan projede dokuz adet blok yer aldığını bildiren Egesel, ruhsat çalışmaları devam eden projenin inşaasına Mart 2009’da başlanacağını ve Aralık 2010’da tamamlanacağını kaydetti.

Egesel, Bodrum Gümüşlük’teki 9 milyon dolar değerindeki projenin ise 18 üniteden oluşacak butik bir konut projesi olduğunu dile getirerek, yılın her mevsiminde yaşanabilecek şekilde tasarlanan projede, mandalina bahçeleri, üzüm bağları ve zeytinliklerden oluşan doğal, büyük bir bahçenin yer aldığını söyledi. Egesel, A gelir grubuna hitap eden projenin 2009 yılı içinde tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

Toplam inşaat alanı 17 bin 800 metrekare olan ve 35 milyon dolar değerindeki Bomonti Projesi’nde de kent yaşamının ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan konut, home-ofis ve ticari ünitelerin, fitness, alışveriş mekânları ve otopark ile desteklendiğini ifade eden Egesel, projenin Nisan 2009’da inşaatına başlanmasının planlandığını söyledi. Egesel, 45 milyon dolar değerindeki Levent Projesi’nin ise Tekfen-OZ’un kentin en prestijli iş alanı Levent’te, Tekfen Tower’dan sonra ikinci A sınıfı ofis projesi olacağını, projenin inşasına şubat ayı içinde başlandığını, Eylül 2010’da ise tamamlanacağını anlattı.

Tekfen-OZ’un Rönesans İnşaat ile geliştirdiği İzmir’deki gayrimenkul projesinin ise konut, ofis üniteleri ve alışveriş merkezinin yer alacağı çok fonksiyonlu bir yaşam alanı olacağını anlatan Egesel, bu yıl projenin dizaynı ve ruhsat işlemlerinin tamamlanmasının hedeflendiğini dile getirdi. Ömer Egesel, Tekfen-OZ’un bir başka projesinin de Konya’da olduğunu, Meram-Kozağaç bölgesindeki 244 bin metrekare arsa üzerinde etaplar halinde inşa edilecek konut projesinde yaklaşık bin 200 konutun yer alacağını, projenin 2010’da başlayacağını ifade etti. Egesel, şirketin altı projeye ilişkin toplam 400 bin metrekare inşaat alanında 395 milyon dolar yatırım hedeflediğini, projeler kapsamında beş bin istihdamın sağlanacağını bildirdi.

Egesel, projelere ilişkin finansmanın özkaynaklarla karşılanacağını, finansman arayışları bulunmadığını, ihtiyaç duymaları halinde de kredi bulmakta zorlanacaklarını düşünmediklerini söyledi. Bu yılın zor geçmesini öngördüklerini vurgulayan Egesel, şunları söyledi:

“Biz krizi dikkate alarak hareket ediyoruz. Her projeyi krizle birlikte değerlendiriyoruz. Projelerimizi durdurmayı veya yavaşlatmayı düşünmedik. Bizim geliştirdiğimiz projelerin krizden çok etkilenecek projeler olmadığını düşünüyoruz.”

Çalışma aşamasında olan başka projeleri de bulunduğunu anlatan Egesel, bu dönemde vazgeçtikleri proje bulunmadığını, kendilerine gelen yeni veya yarım kalmış birçok proje olduğunu anlattı. (Radikal)

‘Vazgeçtiğimiz proje yok’

Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erktin ise piyasanın iyi olduğu dönemde herkesin ofis yapıp satabildiğini, zor dönemde ise lokasyon ve inşaat kalitesinin ön plana çıktığını söyledi. Tekfen-OZ’un daha önceki tecrübeleri ile projelerine devam ettiğini anlatan Erktin, yatırımcı mantığıyla projelerini geliştirdiklerini belirtti. Erktin, Tekfen-OZ’un bu dönemde vazgeçtiği bir proje olmadığını vurgulayarak, strateji olarak hiçbir zaman rüzgârla hareket etmediklerini kaydetti. Piyasada yanlış geliştirilmiş projelerde durma görülebileceğine işaret eden Erktin, Tekfen Grubu’nun cirosunun içinde gayrimenkulün 30-40 milyon TL’den, 150 milyon TL ciroya ulaşmasını hedeflediklerini bildirdi.  Erktin, önümüzdeki dönemde kâr marjlarının düşeceğini de söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/krizde-hiz-kesmeyen-tekfen-oz-395-milyon-dolar-yatirim-yapacak_66750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!