Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krizde Konut Fırsatçıları

Bursa Emlak Komisyoncuları Odası, ekonomik kriz nedeniyle emlak sektöründe konut fırsatçılarının ortaya çıktığını bildirerek, “İşsiz kaldığı, işleri kötü gittiği için evini acil satmak isteyenleri takip eden bu kişiler parasına para katmak amacıyla daha fazla mağduriyete yol açtı” dedi.

Evrensel Gazetesi
Krizde Konut Fırsatçıları

Bursa Emlak Komisyoncuları Odası, ekonomik kriz nedeniyle emlak sektöründe konut fırsatçılarının ortaya çıktığını bildirerek, “İşsiz kaldığı, işleri kötü gittiği için evini acil satmak isteyenleri takip eden bu kişiler parasına para katmak amacıyla daha fazla mağduriyete yol açtı” dedi.

Oda yetkililerince yapılan açıklamada, emlak sektöründe krizden önce başlayan bir durgunluk olduğunu, son aylarda alımların durma noktasına geldiğini belirtildi. Hükümetin açıkladığı 4. önlem paketiyle birlikte inşaat sektörünün canlandığını ileri süren Oda yetkilileri, 15 Marttan bu yana işlerinin hareketlenmeye başladığını, özellikle konut kredilerinde faizlerin düşmesiyle alım-satımın artacağını kaydetti.

Ekonomik krizden en fazla etkilenen illerin başında Bursa’nın geldiğini belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “On binlerce kişi işsiz kaldı. Bu durum her sektörü olduğu gibi emlak piyasasını da etkiledi. Ülkeyi etkileyen ekonomik kriz nedeniyle emlak sektöründe konut fırsatçıları ortaya çıktı. İşsiz kaldığı, işleri kötü gittiği için evini acil satmak isteyenleri takip eden bu kişiler parasına para katmak amacıyla daha fazla mağduriyete yol açtı. Kriz döneminde evini acil satmak isteyenlerin sayısı çok arttı. Zaten mağdur olmuş bu kişilerin evlerini çok düşük fiyatlarla alanlar, fiyatı daha da düşürmeye çalışanlar oldu. Mağduru daha fazla mağdur ettiler.”

Öğrenciler soyuluyor

Bir çok ev sahibinin öğrencilere farklı yaklaştığından yakınan Oda temsilcileri, “Normalde 400-500 lira kiraya verilmesi gereken daireyi ev sahibi 4 öğrenciye 800 liraya veriyor. Öğrencilerden adam başına kira alınıyor. Dairenin bedeli neyse onu alın” çağrısında bulundu.

Bir dönem konutta aşırı talep nedeniyle fiyatların inanılmaz yükseldiğini vurgulayan yetkililer şunları söyledi: “İnşaatçılar içinde ‘zararına daire satıyorum’ diyen yalan söyler. Kimse zararına daire satmaz. Bir dönem 50 bin liraya mal ettikleri daireleri 150 bin liraya verdiler. Durgunluk nedeniyle fiyatlar 120 bin liraya inince ‘yüzde 20-30 indirim yaptık’ diyorlar. Hayır; emlak fiyatları normal seviyelerine indi. Önceden çok yüksekti şimdi normale döndü. Örneğin Bursa’nın en büyük mahallesi olan Dikkaldırım’da 600-700 liraya kiralanan konutların kirası 400 liraya indi. 110 bin liraya satılan daireler 90 bin liraya düştü.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/krizde-konut-firsatcilari_67858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!