Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krize Aldırmadı, Mobilyaya 25 Milyon Dolar Yatırıyor

Dünyayı sarsan küresel krizin reel sektöre etkisi tartışılırken, yatırımlara ara vermeden devam eden şirketler de var. Eskişehir merkezli mobilya firması Cardin Consept, tesislerine 25 milyon dolarlık ek yatırım yapma kararı aldı. Yeni tesiste modüler mobilya (sökülüp takılabilen) üretilecek.

Zaman Gazetesi
Krize Aldırmadı, Mobilyaya 25 Milyon Dolar Yatırıyor

Dünyayı sarsan küresel krizin reel sektöre etkisi tartışılırken, yatırımlara ara vermeden devam eden şirketler de var. Eskişehir merkezli mobilya firması Cardin Consept, tesislerine 25 milyon dolarlık ek yatırım yapma kararı aldı. Yeni tesiste modüler mobilya (sökülüp takılabilen) üretilecek. Cardin Consept Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Keser ile yönetim kurulu üyeleri Murat Teker, Eyüp Teker ve Salih Teker yatırım kararını gazetecilere aktardı.

Şirket adına konuşan Murat Teker, krizin yol açtığı olumsuzlukların ve karamsar havanın yatırım kararlarını etkilemediğini söyledi. Teker, "Türkiye daha önce de krizleri atlattı, bu dönemi de atlatırız. İşimize devam edeceğiz ve daha çok çalışacağız." dedi. Krizi bahane edip işçi çıkarma yoluna gitmeyeceklerini de özellikle vurguladı. Cardin Consept'in krizi aşmak için en büyük güvencesi son dönemde hızla artan toplu konutlar. Birkaç yıl önce başlanan toplu konutların bittiğini ve insanların taşınmaya başladığını belirten Teker, "Aileler, yeni evlerine taşınırken mobilyalarını da yeniliyor." diye konuştu. Murat Teker, mobilya sektörünün durumunu da değerlendirdi. Teker'in verdiği bilgiye göre sektör 6 milyar dolarlık hacme ulaştı. Bunun 1 milyar dolarlık bölümü ihracattan elde ediliyor. Gelecek yıllarda mobilya, ihracatın lokomotif sektörlerinden biri olacak. Türkiye'de mobilya üretiminde çok başarılı şirketlerin bulunması ve ülkenin Ortadoğu ve Avrupa gibi önemli pazarlara yakınlığı ihracat için büyük şans.

Cardin Consept, yeni yatırımları ile 140 olan bayi sayısını 2009 sonunda 450'ye çıkarmayı hedefliyor. Şirket, üretimini Eskişehir'de 25 bin metrekare kapalı olmak üzere 90 bin metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde gerçekleştiriyor. Fabrikada ayda bin 500 adet maksi takım, 4 bin 500 baza, 500 salon takımı, 5 bin yatak, 750 takım panel mobilya, yemek odası, yatak odası, genç odası takımı ve TV ünitesi üretilebiliyor. Firma, üretiminin yüzde 30'unu Yunanistan, İran, Belçika, Mısır, KKTC, Almanya, Danimarka, Libya, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihraç ediyor. Mobilyaların taşınmasında yaşanan çizilme ve ezilme gibi zararları önlemek için ürünler müşteriye karton ambalaj sistemiyle ulaştırılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/krize-aldirmadi-mobilyaya-25-milyon-dolar-yatiriyor-_64769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!