Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krize Aldırmadı, Türkiye'ye 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Küresel ekonomik kriz, yabancı sermaye girişini her ne kadar azalttıysa da yabancı firmalar Türkiye'yi halen cazip görüyor. Alman yatırım firması Prime Development, Türkiye'de 1,5 milyar dolarlık yatırım kararı aldı. Prime Development ortak ve yöneticisi Dr. Philipp Von Wilmowsky, Türkiye'ye emlak alanında yatırım yapmak istediklerini bildirdi.

Zaman Gazetesi
Krize Aldırmadı, Türkiye'ye 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Küresel ekonomik kriz, yabancı sermaye girişini her ne kadar azalttıysa da yabancı firmalar Türkiye'yi halen cazip görüyor. Alman yatırım firması Prime Development, Türkiye'de 1,5 milyar dolarlık yatırım kararı aldı. Prime Development ortak ve yöneticisi Dr. Philipp Von Wilmowsky, Türkiye'ye emlak alanında yatırım yapmak istediklerini bildirdi.

Wilmowsky, Prime Development'ın Türkiye'deki yatırımlarına ilişkin Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında, şirketin Türkiye pazarında 10 yıllık bir deneyime sahip olduğunu belirtti. Prime Development olarak bugüne kadar 18 milyar Euro'yu yönettiklerini dile getiren Wilmowsky, 8 ülkede daha çalıştıklarını ve 50'den fazla alışveriş merkezi ile 20'yi aşkın proje geliştirdiklerini ifade etti.

Türkiye'ye uzun vadeli yatırım yapmak için geldiklerini vurgulayan Wilmowsky, "Türkiye'ye emlak alanında 1,5 milyar dolar yatırım yapmak istiyoruz. Böylelikle 10 veya 12 projemiz olacak. Geçen yıl 215 milyon dolarlık yatırım hacmine ulaştık. Bu projelerle yaklaşık 750 milyon dolar değerinde alışveriş merkezleri yapacağız." şeklinde konuştu. Kendilerinin Türkiye'ye gelip de 2-3 sene sonra başka ülkelere gitmek istemediklerine dikkat çeken şirket yöneticisi, yatırımlarını Türkiye'de devam ettirmek istediklerini belirtti. Banka krizlerinin üstesinden gelebilmek için banka desteği almadan çalıştıklarını anlatan Wilmowsky, yatırımlarını kendi sermayeleri ile yaptıklarını dile getirdi.

Alışveriş merkezlerinin yanında konut yapmayı da düşündüklerini, yatırımlarının yüzde 30'unun konut olacağını vurgulayan Wilmowsky, yatırımlara bu yılın sonuna doğru başlamak istediklerini ifade etti. Çok lüks olmayan, orta fiyat segmentinde konutlar yapacaklarına dikkat çeken Prime Development ortağı Wilmowsky, "Geniş bir halk tabakasına hitap etmeyi amaçlıyoruz. Niyetimiz, 1,5 milyar doları 2 yıl içinde yatırmak." şeklinde konuştu.

Wilmowsky, kıstaslarına uygun bir alışveriş merkezi olursa almayı düşünebileceklerini belirterek şunları söyledi: "Türkiye'de son yıllarda büyük bir heyecanla birçok alışveriş merkezi açıldı ama bunların büyük bir kısmında gereken know-how olmadığı için, bugün gördüğümüz alışveriş merkezlerinin gelecekte öleceğini tahmin ediyoruz."

Wilmowsky, yapacakları alışveriş merkezlerinde yüzde 20 yerel firmalara, yüzde 60 ulusal firmalara, yüzde 20 de yabancı firmalara yer vereceklerini ve bu sayede dolaylı veya dolaysız olarak bin 500 işyerine katkıda bulunacaklarını bildirdi. Wilmowsky, "Biz öyle bir yatırımcıyız ki; Türkiye'ye değer veriyoruz. Türkiye'yi güçlendirmek istiyoruz. Başka ülkeleri güçlendirmek istemiyoruz." dedi. Türkiye'de 12 şehre daha yatırım yapacaklarını çünkü büyük şehirlerde yeterince alışveriş merkezi olduğunu söyleyen Wilmowsky, "Daha küçük şehirlere yatırım yapacağız. İskenderun'da 1 milyar Euro'dan daha fazla satın alma gücü var ve İskenderun'daki mağazalar yeterli olmadığı için insanlar başka yerlere gidiyor. Bu satın alma gücünün yüzde 8-9'unu kendimize çekmeyi planlıyoruz." dedi.

Prime Development Mimari ve Planlama Direktörü Yasemin Gün Altay da Prime Mall Antakya ve İskenderun projelerini tanıttı. Altay, Prime Mall Antakya'nın dış cephesinin, Asi Nehri'ni temsil eden ve her türlü görüntünün ve ışık oyunlarının yansıtılabildiği LED özellikli bir cam ile kaplı olduğunu bildirdi. Prime Development'ın Türkiye'deki ikinci yatırımı olan ve 2009'un son çeyreğinde temeli atılacak Prime Mall Antakya için yaklaşık 18 aylık yapım süresi öngörüldüğünü anlatan Altay, Prime Mall Antakya'nın, şehrin ilk alışveriş merkezi olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/krize-aldirmadi-turkiyeye-1-5-milyar-dolarlik-yatirim-yapacak_68403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!