Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krize Çare İçin Çevreye Yatırım Şart

Mali kriz ekonomide etkili olmaya devam ediyor. Uzmanlar krizden çıkış yolları arasında çevre ve iklim yatırımlarına işaret ediyor. Çin ve Hindistan bu alanda Batılı ülkelere örnek bir politika izliyor.

ntvmsnbc
1 Krize Çare İçin Çevreye Yatırım Şart

Mali kriz ekonomide etkili olmaya devam ediyor. Uzmanlar krizden çıkış yolları arasında çevre ve iklim yatırımlarına işaret ediyor. Çin ve Hindistan bu alanda Batılı ülkelere örnek bir politika izliyor.

Düşük karbonlu, kaynakların etkin kullanımına dayalı sürdürülebilir ekonomiyi oluşturacak Küresel Yeşil Yeniden Yapılanma (Global Green New Deal) de küresel mali krizden etkilenen alanlardan biri. Ancak mali krize rağmen yenilenebilir enerji yatırımları her geçen gün artıyor. BM Çevre Programı (UNEP) tarafından hazırlanan rapor, özellikle güneş ve rüzgâr enerjisi kullanımında Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin, diğer dünya ülkelerini geride bıraktığını gösteriyor.

Mali kriz, hiç şüphesiz, iklim krizine oranla gündemin daha ön sıralarında yer alıyor. BM Çevre Programı UNEP'in araştırmaları, 21'inci yüzyılın ekonomisini var edecek Küresel Yeşil Yeniden Yapılanma (Global Green New Deal) sayesinde, hem çevre ve iklime hizmet edilebileceğini, hem de önümüzdeki yıllarda milyonlarca ek istihdam imkânı yaratılabileceğini öngörüyor.

Çin, solar termik santrallerde dünya lideri

Solar termik santralleri açısından dünya lideri olan Çin, dünyadaki en azimli rüzgâr enerjisi programına sahip olmakla birlikte yerli üreticileri sayesinde, ithalat yapmaya bile ihtiyaç duymuyor. Ayrıca Çin, yüksek randımanlı fotovoltik güneş hücreleri de tasarlıyor. Çin'de yeterince talep olmadığı için bu ürünü daha çok ihracat için hazırlıyor. Ama gelecek yıllarda Çin'deki iç talebin artacağı öngörülüyor.

Çin gibi ülkelerin sanayi ülkelerini geride bıraktığına dair pek çok gösterge mevcut. Bu konuda en güncel gelişme ise Çin'in rüzgâr enerjisinin yaygınlaştırılması açısından ABD'nin önüne geçmesi. Çin ve Hindistan gibi genç sanayi ülkeleri, dev nüfusun enerji ihtiyacını karşılamak için yoğun çalışmalar içindeler.

UNEP raporu, genel olarak yenilenebilir enerjinin hızla bütün dünyaya yayıldığını ortaya koyuyor.

Teknolojideki hızlı gelişme fiyatları düşürüyor

Mali krizle bağlantılı olarak ise, 2008 yılında yenilenebilir enerji sektörüne ait çok sayıda hisse senedi değer kaybetti. BM Çevre Programı'na göre, bu olumsuz gelişmenin tüketiciyi etkilemeyeceği kanaatinde. BM Çevre Programı Sözcüsü Sonntag O-Brien sektörde fiyatların oldukça düştüğünü ve düşmeye de devam edeceğini kaydetti:

"Fiyatların gerçekten düşüyor olması bu sanayi kolundaki hızlı gelişmeyle ilgili. Özellikle de fotovoltik alanında. Bu endüstri kolu birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Ne kadar fazla üretim olursa, standartlaşma da o denli fazla oluyor ve endüstride kullanılan modüllerin fiyatları da düşüyor."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/krize-care-icin-cevreye-yatirim-sart_70118.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yakın Gelecekte yani 2-3 yıl içersinde Fotovoltaik güneş enerjisi ile ilgili yatırım maliyetlerinin son geliştirilen odaklama teknolojisi ve inovasyonlarla watt başına bir dolarların altına düşeceği öngörülmektedir. YEK kanununu çıkaramayan merkezi hükümet hala başını gömdüğü kumdan çıkarmadıkça güneş dahil tüm yenilenebilir enerji kaynaklarımız heba olmaya devam edecek gibi görünüyor. Saygılar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!