Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kruvaziyer Limanına Kuruldan Onay Yok

Fikir babalığını İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yaptığı, İtalyan kruvaziyer firmalarının ortaklık desteği verdiği ve planı Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca hazırlanan Üçkuyular Kruvaziyer Limanı projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na takıldı. İnciraltı Planı’na eklenen imar değişikliği, kurulun şubat

Milliyet Gazetesi
Kruvaziyer Limanına Kuruldan Onay Yok

Fikir babalığını İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yaptığı, İtalyan kruvaziyer firmalarının ortaklık desteği verdiği ve planı Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca hazırlanan Üçkuyular Kruvaziyer Limanı projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na takıldı. İnciraltı Planı’na eklenen imar değişikliği, kurulun şubat toplantısında onaylanmadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan İnciraltı Planı’na, Koruma Kurulu’nda 5 Şubat’ta gündeme gelmeden önce, son anda Üçkuyular Kruvaziyer Limanı önerisi eklendi. Aralık ayındaki kurul toplantısında olmayan bu önerinin, Özelleştirme İdaresi’nce Ulaştırma Bakanlığı’na gönderildiği, daha sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletildiği ortaya çıktı. Üçkuyular Arabalı Vapur İskelesi ve yanındaki Levent Marina olarak kullanılan alanı, kruvaziyer limanı olarak değiştirecek plan değişikliği, Korumu Kurulu tarafından benimsenmedi. Kurul, iskele civarındaki deniz derinliğinin, büyük tonajlı gemilerin yanaşması için yeterli olmadığı, diğer deniz araçlarının kullanabileceği marinanın mevcut planda zaten var olduğu görüşünü benimsedi.

"İzmir’e çok yararı olacak"

Umudunu kaybetmeyen İTO Başkanı Demirtaş ise planın kurulda yeniden görüşülmesini beklediklerini söyledi. Demirtaş, kruvaziyer limanı planının, Koruma Kurulu’na, İnciraltı Planı’ndan ayrı olarak geldiğini belirtti, şöyle dedi: "Bu ayki toplantıya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan yetkililer du katılacak. Gerekli bilgileri vereceğiz. Ben zaten kurula ön bilgi vermiştim. Deniz derinliğinin yeterli olmamasıyla ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum. Yatırımcı şirket, dünyaca ünlü kruvaziyer firması. Yanlış yapacaklarını düşünmüyorum. Üçkuyular’ı çok beğendiler. İzmir’e çok yararı olacak bir projedir. Son görüşmemizde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da bu görüşte olduğunu söyledi."

8 gemi kapasiteli

Üçkuyular Kruvaziyer Limanı’na, aynı anda 8 'yüzen saray'ın yanaşması hedeflendi. Yolcuları tüp içinde bekleme salonuna alacak proje hazırlandı. Mevcut iskelenin Güzelyalı’ya doğru kaydırılması öngörüldü. İskelenin yanından geçen Telekom hattının da deplase edilmesi için hazırlık yapıldı. Projenin 75 milyon dolara mal olması öngörüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kruvaziyer-limanina-kuruldan-onay-yok_67169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!