Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

‘Kruvaziyer’e ÇED Şoku

Kruvaziyer Limanının Yeri Belirlendi

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yapılması planlanan kruvaziyer limanın yeri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'dan yetkililerin katıldığı incelemenin ardından belirlendi.

yapi.com.tr
Kruvaziyer Limanının Yeri Belirlendi

DHA'nın haberine göre, Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası'nın (FTSO) girişimleriyle başlatılan Fethiye'de yapılacak kruvaziyer limanın yer belirleme çalışmalarında sona gelindi. Yer belirleme çalışmaları için ilçeye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu temsilcileri geldi. İncelemelere Muğla Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Liman Başkanı Başkanı Cihan Duman, FTSO Başkanı Akif Arıcan, Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan da katıldı.

5 noktada inceleme yapıldı

Yetkililer FTSO tarafından hazırlatılan 'Fethiye Kruvaziyer Liman Fırsat Analizi Projesi' sonuç raporunda yer alan 5 noktada deniz ve karadan araştırma ve inceleme yaptı. İncelemenin ardından kruvaziyer liman için en uygun alanın karayolları 131'inci Şube Şefliği önü ile Koca Çalış Plajı olduğu belirlendi. Kruvaziyer limanın yapılacağı 2 alanın belirlenmesiyle yıllardır yapılması gündemde olan ve yılan hikayesine dönen kruvaziyer liman için ilk defa somut bir adım atılmış oldu. İncelemede belirlenen 2 alanın fizibilite ve modelleme çalışması yapılıp karşılaştırılacağı ve kruvaziyer liman yapılacak alanın yerinin kesinleştirileceği kaydedildi.

'2 yer ön plana çıktı'

İncelemelerin ardından heyet Fethiye Kaymakamlığı'nda toplantı yaptı. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık toplantı sonrasında yaptığı açıklamada 2 alan üzerinde durulduğunu söyledi. Önceden belirlenen 5 noktadan 2'sinin ön plana çıktığını anlatan Çalık, "Birinci alternatif karayolları mevkii, ikinci alternatif Koca Çalış'ın başlangıç kısmında bulunan alan. Limanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ya da Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) yapabilir. Bu kararı destekleyecek teknik kararı belki Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile GEKA işbirliğinde yapılabilir. İnşallah bu çalışmanın devamı gelir. Bunu sahiplenip sonuca götürmek için çalışacağız" dedi.

'Hedef kruvaziyer limanı ihale sürecine taşımak'

FTSO Başkanı Akif Arıcan da kruvaziyer liman için önemli bir adımın atıldığını aktarırken, kruvaziyer liman hayata geçinceye kadar çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Kruvaziyer limanın ilçe ekonomisine ciddi katkı sunacağını vurgulayan Arıcan, "Çalışmayı yaparken yeri konusunda hiçbir görüşümüz olmadı. Bunu tamamen akademisyenlere ve konunun uzmanlarına bıraktık. Teknik heyet, bakanlıklardan gelen uzman heyet buna karar verdi. En uygun alan olarak Karayolları mevkii ile Koca Çalış Bölgesi gösterdiler. Fizibilite ve modelleme çalışmasının ardından kruvaziyer yapılacak alan belirlenmiş olacak. Biz iş dünyası olarak kruvaziyer limanın yapılması için çaba sarf ettik etmeye de devam edeceğiz. Fethiye olarak birlikte hareket edersek sorunlarımızı daha kolay çözer, ihtiyacımız olan yatırımların da gelmesini sağlarız. Şimdi Fethiye olarak hedefimiz, seçilen kruvaziyer limanı ihale sürecine taşımaktır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kruvaziyer-limaninin-yeri-belirlendi_130753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!