Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kübalı Kent Plancısı ve Mimar Isabel Leon Candelario İstanbul'da

Havana Kenti Tarihçi Ofisi ve Küba Mimar ve Mühendisler Birliği'nden mimar ve şehir plancısı Isabel Leon Candelario, Küba'da kent planlama anlayışı, sağlık hizmetlerinin mekansal örgütlenmesi ve Havana tarihi kent merkezi yenileme modeli hakkında bir konferans verecek.

yapi.com.tr
Kübalı Kent Plancısı ve Mimar Isabel Leon Candelario İstanbul'da

b>Havana Kenti Tarihçi Ofisi ve Küba Mimar ve Mühendisler Birliği'nden mimar ve şehir plancısı Isabel Leon Candelario, Küba'da kent planlama anlayışı, sağlık hizmetlerinin mekansal örgütlenmesi ve Havana tarihi kent merkezi yenileme modeli hakkında bir konferans verecek.

'Etkinliğin düzenleyencileri arasında Jose Marti Küba Dostluk Derneği, TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), İstanbul Tabip Odası ve YTÜ Mimarlık Fakültesi bulunuyor.

Isabel Leon Candelarío kimdir?
1974 yılında Havana Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun olan Isabel Leon Candelario, Çevre ve İnşaat Plancılığı ve Kent Planlaması alanında uzman. 1975 ve 1997 arasında Çevre ve İnşaat Planlama Enstitüsü'nde (IPF) uzman olarak çalışan Candelario, 1997-2001 arasında HABİTAT-Küba Barınma ve Kent Planlaması Derneği'nde çalıştı. Candelario 2001'den beri Havana Kenti Tarihçi Ofisi'nin Şehir Plancısı olarak çalışıyor.

Almanya, Kosta Rika, Küba, Ekvador ve Hollanda'da yüksek lisans ve doktora araştırmaları yapan Isabel Leon, Hamburg Teknik Üniversitesi, Meksika Ulusal Bağımsız Üniversitesi gibi farklı üniversitelere Küba Barınma Sorunları ve Tarihi Merkezler konusunda öğretim görevlisi olarak davet edildi. Uzman ayrıca 2004'te New York'ta ve 2006'da Türkiye'de yapılan VIII ve IX DOCOMOMO Uluslararası Kongreleri gibi birçok ulusal ve uluslararası kongreye katıldı.

Isabel Leon Candelario'nun birçok kitap, dergi ve gazetede, ulusal ve yabancı sergilerde yayınları çıktı ve aynı zamanda teknik kısa film senaryolarını yazdı ve yönetti. Candelario ayrıca Bölgesel Mimarlık Başkanlığı ve Ulusal Mimarlar Odası üyesi, Küba DOCOMOMO Proje Koordinatörü ve Küba Toplumsal Yöneticiler Birliği üyesi. UNAICC tarafından Üst Düzey Uzman olarak atfedilen Candelario'nun sekiz ödülü ve madalyası bulunuyor.

Havana Kenti Tarihçi Ofisi
Havana Kenti Tarihçi Ofisi geçmişten kalan tarihi ve kültürel mirası koruma amacıyla 1938'de kuruldu. Eski Havana Tarihi Merkezi'nin onarımı şehrin bu kısmı 1978 yılında devlet anıtı olarak kabul edilince 1980 yılında başladı. O zamandan beri 60 bina onarıldı.

Ofisin yönetim modeli, modern ekonominin ve sürdürülebilir tarihi ve toplumsal kalkınmanın bileşenlerini göz önüne alarak, Küba'nın özel koşulları içinde en son geliştirilen mekanizmaları kullanıyor. İnsani gelişim bu planların merkezinde yer alıyor. Bu perspektiften ve adım adım gelişen ekonomiye göre yeni işler yaratılıyor ve çevre koşulları geliştiriliyor. Bu sayede iyileştirilen alan sayısı giderek artıyor ve kalkınma için gerekli kaynaklar çoğaltılıyor. Ofis 1993-2006 arasında 350'den fazla binanın onarımını yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kubali-kent-plancisi-ve-mimar-isabel-leon-candelario-istanbulda_54609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!