Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçük Saray Ziyaretçilere Kapatıldı

Hasankeyf’in en önemli ve dikkat çekici eserlerinden küçük saray ziyaretçilere kapatıldı.

Zamanasankeyf’in en önemli ve dikkat çekici eserlerinden küçük saray ziyaretçilere kapatıldı. Tehlike sinyalleri veren saray, Batman İl Kültür Müdürlüğü tarafından mühürlendi.

Günde yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği küçük sarayın tavan ve yan duvarlarında meydana gelen çökme nedeniyle ziyaretçilere kapatıldığı belirtildi. Ziyaretçilerin fotoğraf çekmek için saray üstüne ve duvarlarına tırmandığını belirten Kazı Başkanı Prof Abdüsselam Uluçam, “İnsanların tarihi yerleri gezip görmesi güzel bir şey fakat, bu güzelliklerin gelecek nesillere de taşınması için dikkat etmek ve zarar vermemek gerekir” dedi.

Yüzlerce mağara ve tarihi esere sahip Hasankeyf’e yalnız bir bekçi görev yapıyor. Bir görevlinin geniş bir alanda bulunan tarihi eserleri korumakta güçlük çektiği ortaya çıktı. Belediyece görevlendirilen bekçi kale girişinde bilet kesme görevi de yapıyor. Günde yüzlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Hasankeyf’in bir bekçi ile korunamayacağını belirten Kazı Başkanı Prof Abdüsselam Uluçam, kale girişinde ziyaretçilere sınırlama getirebileceklerini ifade etti.

Ziyaretçilerin tarihi eserler zarar verdiğini üzerlerine çıkıp halay çektiğine dikkati çeken Uluçam, görevli sayısının artırılması gerektiğine dikkati çekti. Tarihi eserlerin ziyaretçilerden korunmasını isteyen Uluçam, kalede yapılacak kazı çalışmaları için bir evin kamulaştırılıp kazı evine dönüştürüleceğini aynı zamanda buradan kaledeki eserlerin korunacağının ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucuk-saray-ziyaretcilere-kapatildi_28997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!