Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küçükçekmece’deki Antik Kent En Önemli Keşiflerden

Küçükçekmece’deki Bathonea antik kenti, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün yayınında, 2009’un dünyadaki en önemli keşifleri sıralamasında ilk 15 içinde yer aldı.

Milliyet Gazetesi
Küçükçekmece’deki Antik Kent En Önemli Keşiflerden

Küçükçekmece’deki Bathonea antik kenti, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün yayınında, 2009’un dünyadaki en önemli keşifleri sıralamasında ilk 15 içinde yer aldı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, inceleme yapan enstitüden Dr. Mark Rose bir yazı kaleme aldı. Rose, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığındaki kazıları hatırlattı. Rose, şöyle konuştu:

“Küçükçekmece lagün gölünün hem kıyılarında hem de bizzat içinde kalıntılar var. Klasik dönem kalıntıları iki adet liman ve kilometrelerce uzanan sahil duvarlarını da içeriyor. Büyük olan liman, uzun dalgakıranı ve feneriyle milattan önce 4. yüzyıla tarihlenebilir. Önemli bir liman olduğu açık bir şekilde görülüyor. Daha sonraya tarihlenen kalıntılar arasında Helenistik çanak-çömlek parçaları da var. Milattan önce 2. yüzyıla ait Korint sütun başlığı ise bu döneme ait önemli bir binanın varlığına işaret ediyor. Çok etkileyici, geniş ve çok iyi döşenmiş bir Roma yolu da bulundu. Arkeologlar yolun, Roma imparatorluk yollarından ‘Via Egnetia’, yani imparatorluğun önemli arterlerinden biri olduğuna inanıyorlar.”

Rose, bölgenin arkeolojik parka çevrilmesi gerektiğini de kaydetti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’na proje sunulmuş olup, ajansın bu doğrultuda karar almasını umuyor ve çalışmaların tekrar başlamasını arzuluyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukcekmecedeki-antik-kent-en-onemli-kesiflerden_75008.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!