Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçüksu Çayırı Kurtuldu

Osmanlı Dönemi'nin ünlü mesire yeri, tarihi Küçüksu Çayırı üzerine yapılan İETT garajı kaldırıldı. Tarih kitaplarında önemli yeri olan Küçüksu Çayırı’ndaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bölümde İETT garajı ve otobüs peronları yapılması çevre sakinlerinin tepkisine neden olmuştu.

Akşam Gazetesi
Küçüksu Çayırı Kurtuldu

smanlı Dönemi'nin ünlü mesire yeri, tarihi Küçüksu Çayırı üzerine yapılan İETT garajı kaldırıldı. Tarih kitaplarında önemli yeri olan Küçüksu Çayırı’ndaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bölümde İETT garajı ve otobüs peronları yapılması çevre sakinlerinin tepkisine neden olmuştu. Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer alan çayırın mülkiyetinin büyük bölümü Hazine’ye ait. Kalan bölümleri ise Marmara Üniversitesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tapulandırılmış, Büyükşehir Belediyesi’ne ait bölümünde geçtiğimiz ay içinde İETT peronları ve durakları yapmıştı.

Yaşanan bu gelişmenin Akşam Gazetesi’nde kamuoyu gündemine taşınmasından sonra harekete geçen Ulaşım Koordinasyon Merkezi, garajı kaldırdı. Büyükşehir Belediyesi, söz konusu alana, deniz ulaşımıyla kara ulaşımını entegre etmek amacıyla garaj yapmak istiyordu.

Tarihi çayırın uzun geçmişi
Kamunun kullandığı ender yeşil alanlardan birisi olan Küçüksu Çayırı için yazılan yazılar I. Mahmut dönemine yani 270 yıl öncesine dayanıyor. 1915’te Anadolu Hisarı İdman Yurdu takımı ile Alman Goeben zırhlısının personeli arasında oynanan futbol maçıyla “Er Meydanı” olarak anılmaya başlanan çayır, 1. Lig maçlarına bile ev sahipliği yaptı. Çayır, Osmanlı İmparatorluğu döneminde halkın gezip temiz hava alabileceği bir mesire alanı olarak korundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucuksu-cayiri-kurtuldu_51445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!