Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçülen Dünyamız ve Entegre Tasarım

EKODesign 08’in de önemli konuklarından biri olan ve Dongtan, Northstowe Eko Kent gibi örnekler üzerinden küresel çevre felaketleriyle tetiklenen yeni yerleşimler ihtiyacının sağlıklı kentleşme ve konforlu konut tasarımı ile nasıl karşılanabileceği üzerinde duran Arup’tan David Height, EKODesign 09’da milenyum sonrası kentleşmesinin ayak izlerini

yapi.com.tr
Küçülen Dünyamız ve Entegre Tasarım

EKODesign 08’in de önemli konuklarından biri olan ve Dongtan, Northstowe Eko Kent gibi örnekler üzerinden küresel çevre felaketleriyle tetiklenen yeni yerleşimler ihtiyacının sağlıklı kentleşme ve konforlu konut tasarımı ile nasıl karşılanabileceği üzerinde duran Arup’tan David Height, EKODesign 09’da milenyum sonrası kentleşmesinin ayak izlerini takip etmeyi sürdürdü. 2030 yılıyla birlikte toplam nüfusun yüzde 60’ının kentlerde yaşayacağına ve dünya nüfusunun neredeyse yarısının gelişmekte olan ülkelerin kentlerinde öbekleneceğine dikkat çeken David Height, sürdürülebilirlik savaşının asıl sahaları olarak kentlere işaret etti.

Brezilya Curitiba’da başlatılan ilk entegre ulaşım sistemi, atıkların türlerine göre tasnif edilmesi gibi projelerden başlayarak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi’ne kadar gelen sürece değinerek master planların vizyonlarının ve sürdürülebilirlik amaçlarının belirlenmesini hedefleyen entegre stratejilerin geliştirilmesinde farklı teknik formasyonlara sahip takımların ortak çalışmasının önemi üzerinde duran Height, kentsel bir master planın teknik ve sosyo ekonomik stratejilerle ilişklendirilmiş bütünsel bir sürdürülebilirlik sistemi olduğunu söyledi. Ekolojik prensiplerle düzenlenmiş kentler için yeni işbirliği modellerine ihityaç olduğunun altını çizen Height, paydaşların kollektif sorumluluklar doğrultusunda birlikte çalışabileceklerini, kentler arasında işbirliği modellerinin geliştirilebileceğini ifade etti.

Height, eko kentler için ulaşım, konutlaşma, topluluk, çevre, sağlık, gıda ve tarım, eğitim, istihdam, enerji ve iklim değişikliğinden oluşan dokuz prensipten bahsederek, bunları ARUP’un gerçekleştirdiği çeşitli projelerle örnekledi. Zuidas – Amsterdam / Hollanda

David Height’in ulaşım için örnek projesi olan Zuidas, yerleşimcilerin işe, kamusal hizmetlere, mağazalara ve rekreasyon alanlarına yürüyerek, bisikletle ya da toplu ulaşım araçlarını kullanarak kolayca ulaşabilmesini amaçlıyor. Arup, projede demir yollarını ve otoyolu da yer altına almayı hedeflemiş. Zuidas’ın sokaklar bütünü ve açık alan sistemi ile Amsterdam’ın tarihi merkezi ve doğu / batı ekseninde konumlanmış parklarla kurduğu ilişkiyi geliştirmesi amaçlanmış.

Ebbsfleet – Kent / UK

‘Konutlaşma’nın örnek projesi Ebbsfleet, 10 bin konutu da içine alan 17 milyon metrekarelik karma kullanıma yönelik bir alanı kapsıyor. Projede, düşük karbon salınımı, sürdürülebilirlik (ekonomik olarak da), farklı tipolojiler ve işletme modelleri, internete ulaşabilirlik gibi girdiler öne çıkmış.

Wanzhuang Eco-City – Lanfang / Çin

David Height’in eko kent planlamasında dokuz ana prensipten biri olarak gösterdiği ‘topluluk’ için örnek çalışması Wanzhuang Eco-City oldu. Yerleşimcilerin topluluk içindeki aktif katılımının önemine işaret eden Height, planlama aşamasında yerleşimcilerin ihtiyaçlarının doğru tespit edilebilmesi için onların rehberliğinin önemini vurguladı. Kentsel planlamanın bir anlamda şehirlerin kendi kültürleriyle de kucaklaşması anlamına geldiğini söyleyen Height, kamusal alanların ve altyapının lokal ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmesinin önemine değindi.

Tangye New Town – Jinan / Çin

Su ihtiyacıyla boğuşan Tangye’de yağmur sularının toplanması ve depolanabilmesi için drenaj alanlarının teras parklara dönüştürülmesi düşünülmüş. Teras parkların sürekliliğinin kendi doğal kaynaklarıyla sağlanması, insanların açık alanlara geçişinde köprü olması, çevrdeki gayrimenkullerin değerini artırması ve kentin su ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olması amaçlanmış. Parkların, bunlara ek olarak kente ulaşımda güvenli ve yaygın bisiklet ya da yaya geçişi sağlaması düşünülmüş. Parklarla biyolojik çeşitlilik yeniden inşaa edilirken, Weizi Dağı da yeniden ağaçlandırılmış. Planlamada Tangye’nin doğal mirasına saygı duyulurken, kentin insanların yaşamak isteyecekleri ve turistler için de bir çekim merkezi olması istenmiş. Atıklar, minimize edilirken enerji üretiminde bir kaynak olabileceği ve böylece geri dönüşüm ekonomisini destekleyebileceği öngörülmüş.

Northstowe New Town – Cambridgeshire / UK

Temiz hava için düşük ya da sıfır emisyon zonları kurgulanmış. Uluslararası standartlarda içme suyu sağlanarak, kamu sağlığının güvence altına alınması istenmiş. Atık su ve atıklar için uygun stratejiler oluşturulmuş. Arup Northstowe’de, bölge halkının ve yeni yerleşimcilerin sağlıklı ve iyi koşullarda yaşamalarını önceleyen bir tasarım, inşaa ve yönetim sürecine önderlik etmek istemiş. Değerlendirmenin amacı, bir projenin sağlıksal sonuçlarının ölçümlenerek, bunun sonuçlarının taslak tasarıma yansıması ve karar verme sürecine katkıda bulunması olmuş.

Ecotown for Leicestershire / UK

Tarım alanlarının korunması ve komünite bahçeleri oluşturulmasıyla yerel gıda üretimi teşvik edilmek istenmiş. Ana tasarım kriteri direkt insan kullanımına sunulacak gıda üretiminin arttırılması olmuş. Örnek çiftlik, kent ve kasaba, ticari çiftlikler ve ulaşılabilir çevre arasında bir kapı işlevi görüyor.

Wanzhuang Eco-city – Langfang / Çin

Eğitim ve becerilerin geliştirilmesi prensibi için Height’in örnek gösterdiği proje Wanzhuang Eco-city’de eğitim yoluyla becerilerin geliştirilmesi, bilgi ağlarına kolay erişim ve moden tarım ekipmanlarına ulaşımın sağlanması amaçlanmış. Eğitimi, toplumun merkezine koyan proje, başarılı bir eko kent kurmak için yerleşimcilerin ekolojik farkındalıklarının önemine odaklanmış.

Peterborough Integrated Growth Study / UK

İstihdam ve ekonomik çeşitlilik için bir çerçeve çalışma olan Growth Study, bölgenin fiziki yayılımı için spesifik olasılıklar üzerinde duruyor ve birbirleriyle ilişkilendirilmiş bir mesleki çeşitlilik üzerinde duruyor. Büyüme opsiyonları, sürdürülebilir bir perspektifle değerlendiriliyor.

Waterfront – Dubai / UAE

Arup’un enerji stratejisinin anahtar misyonu, enerji ihtiyacının önemli ölçüde azaltılmasından oluşuyor. Strateji, yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunu, kaynak yönetimini de kapsıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuculen-dunyamiz-ve-entegre-tasarim_68290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!