Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kül Olan Yalı 'İstiklal Savaşı Gazisi' Çıktı

Önceki akşam çıkan yangında tümüyle yanan Boğaz'daki Hafız Ahmet Paşa Yalısı'nın, Kurtuluş Savaşı'nda silah sevkıyatının üssü olarak kullanıldığı ve 1800'lerin ortalarında inşa edildiği ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi
Kül Olan Yalı 'İstiklal Savaşı Gazisi' Çıktı

nceki akşam çıkan yangında tümüyle yanan Boğaz'daki Hafız Ahmet Paşa Yalısı'nın, Kurtuluş Savaşı'nda silah sevkıyatının üssü olarak kullanıldığı ve 1800'lerin ortalarında inşa edildiği ortaya çıktı.

Kurtuluş Savaşı'nda silah sevkıyatının üssü olarak kullanılan Kuzguncuk'taki Hafız Ahmet Paşa Yalısı, önceki gün çıkan yangınla kül oldu. Geçen yıl adı rant kavgalarına karışan yalının haksız biçimde 28 yıllığına kiralandığı iddia edilmiş, Ahmet Paşa'nın torunlarından Emine Oya Bostan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın duruma el koymasını istemişti. Önceki akşam çıkan yangına Üsküdar, Kadıköy ve Beşiktaş İtfaiye ekipleri kısa sürede müdahale etti. Ancak yalının ahşap olması nedeniyle alevler kısa sürede tüm binayı sardı. Yangın itfaiye ekiplerinin yoğun çabasına rağmen ancak 3.5 saatte söndürülebildi. Yalının 10 gün önce boşaltıldığı ve polisin yangının kasıtlı çıkarıldığı ihtimali üzerinde durduğu belirtildi.

Adı rant kavgasına karıştı
Kuzguncuk Çarşı Caddesi, 20 numaradaki iki katlı ahşap bina, 1869-70 yılları arasında Mısır valiliği de yapan Köprülüzade Hafız Ahmet Paşa tarafından 1850'lerin sonlarında yaptırıldı. Bina, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir süre önce satıldı, ancak alan kişi ise yalının korunması ve bakımının yapılması için buraya bir aile yerleştirdi. Yalıyı daha sonra satın alan kişi de bir başkasına sattı. Yalıyı son satın alan kişi, evde oturan aileyi çıkarmak için aylarca uğraştı. Osmanlı sadrazamlarından Köprülü Mehmet Paşa'nın torunu Köprülü Hacı Hafız Ahmet Paşa tarafından kurulan "Mülhak Köprülüzade Hafız Ahmet Paşa Bini Numan Ağa Vakfı''na ait köşkün, 28 yıllığına haksız bir biçimde kiralandığı iddia edildi.

Savcılığa suç duyurusu...
Ahmet Paşa'nın torunlarından Emine Oya Bostan, vakfın mallarının peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın duruma el koymasını istedi. Ancak daha sonra Sahilhane'nin, kendisine bilgi verilmeden Vakfın Mütevellisi Esen Sabuncu tarafından 28 yıllığına A.C.C. Gıda Restoran ve Turizm İşletmecilik Limited Şirketi'ne restore amacıyla, ilk 3 yıllığına bin 950 YTL'ye kiralandığını belirten Bostan, mütevellinin, vakfın yararlarını düşünmesi ve kanunlara göre davranması gerektiğine dikkat çekti. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nü de olaya seyirci kalmakla suçlayan Bostan, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kul-olan-yali-istiklal-savasi-gazisi-cikti_48236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!