Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kula'nın Kaderi Jeoparkla Değişecek

Kula ilçesi, Türkiye'nin ilk jeoparkını kurmak için harekete geçti. İçinde 22 bin yıllık insan ve hayvan ayak izlerinin, peri bacalarının, volkanik lavların bulunduğu Salihli'den Kula'ya kadar uzanan 50 bin kilometrekarelik alan, dünyada 30'a yakın örneği olan ve her yıl milyonlarca turisti çeken jeoparklar arasına girmeye aday.

Referans Gazetesi
Kula'nın Kaderi Jeoparkla Değişecek

Dünyanın en genç yanardağlarından birine sahip olan ve antik dönemde Yanık Ülke (Katakekaumane) olarak adlandırılan Manisa'nın Kula ilçesi, Türkiye'nin ilk jeoparkını kurmak için harekete geçti. İçinde 22 bin yıllık insan ve hayvan ayak izlerinin, peri bacalarının, volkanik lavların bulunduğu Salihli'den Kula'ya kadar uzanan 50 bin kilometrekarelik alan, dünyada 30'a yakın örneği olan ve her yıl milyonlarca turisti çeken jeoparklar arasına girmeye aday.
    
AB desteğiyle kuruluyor

Projenin UNESCO tarafından kabul edilmesi için koruma ve tanıtım projesi hazırladıklarını belirten Kula Belediye Başkanı Halil Gülcü, Katakekaumane-Yanık Ülke adlı projenin Avrupa Birliği tarafından 103 bin euro hibeyle desteklendiğini söyledi. Dünyada jeoturizmin önem kazanmaya başladığını ifade eden Gülcü, "Binlerce yıllık ayak izleri, Demirköprü Barajı, Kula Divlit Tepesi, volkanik lavlar, peri bacaları ile Kula'nın yanık kaderi, bizi geleceğe taşıyacak" dedi.

Projeye başlamadan önce İrlanda, Midilli Adası gibi jeopark projelerini yakından incelediklerini dile getiren Gülcü, Midilli'deki fosilleşmiş ağaçları görmek için her yıl 250 bin turistin adaya geldiğini belirtti. Gülcü, proje sayesinde yöreyi dünyaya tanıttıkları gibi insanlık tarihinin karanlık çağlarının da koruma altına alınacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulanin-kaderi-jeoparkla-degisecek_63411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!