Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kullanılmayan Binalardan 2004’de ÇTV Alınmayacak

Maliye Bakanlığı, boş tutulan, dolayısıyla hiçbir şekilde kullanılmayan binaların, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren Çevre Temizlik Vergisi’ne (ÇTV)

Ticaretb>Maliye Bakanlığı, boş tutulan, dolayısıyla hiçbir şekilde kullanılmayan binaların, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren Çevre Temizlik Vergisi’ne (ÇTV) tabi tutulmayacağını açıkladı.

Maliye Bakanlığı’nın Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, köyler, bunların kuracakları birlikler, darülaceze ve benzeri kuruluşlar ile üniversiteler tarafından münhasıran hizmetlerinde kullanılan binalar ÇTV’ye tabi olmayacak.

ÇTV’Yİ SU ABONELİĞİ BULUNANLAR ÖDEYECEK

Konut vergilendirmesinde, kullandığı konuta ait su aboneliği bulunanlar, ÇTV’nin de mükellefi sayılacak, adlarına su bedeli ile birlikte tahakkuk edecek ÇTV’yi ödemekle yükümlü olacak. Kullandıkları konuta ait su aboneliğinin başka gerçek veya tüzel kişilerin yahut apartman yönetiminin adına olması halinde vergi, su abonesi olanlar tarafından ödenecek ancak, su aboneleri olanlar ödediği bu vergiyi binayı kullananlardan talep edebilecek.

Konutlara ait ÇTV, konutların kullananların su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle su tüketim bedeli ile birlikte tarh ve tahakkuk ettirileceğinden, konutları kullananlar tarafından ilgili belediyelere, büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ise su ve kanalizasyon idarelerine bildirim verilmeyecek.

İŞYERİ VE DİĞER BİNALARIN DURUMU

Öte yandan, belediyelerin çevre temizlik hizmetinden yararlanan ancak su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinde karşılayan konutlar ile işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalara ait ÇTV, binaların grupları itibarıyla derecelerine göre tarife tutarları üzerinden bu yılın Ocak ayında tahakkuk ettirilecek. Buna göre, 1. grup 1. derecede yer alan bir binanın yıllık vergisi 1 milyar 250 milyon lira, 7. grup 5. derecedeki bir binanın yıllık vergisi ise 10 milyon lira olacak.

Bu verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenecek. İşyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalara ilişkin tarifedeki vergi miktarları, büyükşehir belediye sınırları içinde olanlar hariç, kalkınmada öncelikli belediyeler ile nüfusu 5 binden az belediyelerde yüzde 50 indirimli uygulanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kullanilmayan-binalardan-2004de-ctv-alinmayacak_8561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!