Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kullanım Korumayla Çelişiyor

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfez Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Öznal ve Kazdağı Milli Parkı Alan Kılavuzları Derneği Başkanı Coşkun Taşkın, “Sarıkız Etkinliği” adı altında bölgenin yanlış kullanımının önüne geçilmesi çağrısı yaptı.

Cumhuriyet Ege
Kullanım Korumayla Çelişiyor

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfez Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Öznal ve Kazdağı Milli Parkı Alan Kılavuzları Derneği Başkanı Coşkun Taşkın, “Sarıkız Etkinliği” adı altında bölgenin yanlış kullanımının önüne geçilmesi çağrısı yaptı.

Kazdağı Milli Parkı'nın, aralarında endemik türlerin de bulunduğu binlerce bitkiye ev sahipliği yaptığını ve dünya ekosisteminin önemli bir parçası olduğunu anımsatan Öznal ve Taşkın, “Sarıkız Etkinliği” adı altında yapılan geleneksel konaklamayla ilgisi olmayanların, bölgeyi tehdit ettiğini söyledi.

Ağustosun 3. haftası konaklamaya izin verilen bölgenin endemik bitki türleri açısından zenginliğine dikkat çeken Öznal ve Taşkın, yaptıkları ortak açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Alana çıkılan yol güzergâhının çevresi de hem bitki varlığı hem de yaban hayatı açısından son derece zengin olup, söz konusu dönemde ortaya çıkan araç yoğunluğu nedeniyle risk altına girmektedir. Balıkesir ili, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu kararlarına göre “Sarıkız Etkinliği” kapsamında geleneksel olarak kimlerin çıkacağı ve konaklayacağı net olarak belirtilmediği ve çeşitli yerlerde 'Sarıkız Şenliği', 'Sarıkız Festivali', 'Sarıkız Hayırı' gibi yanlış ifadeler kullanıldığı için, gelenek dışı amaçlarla alana çıkmak isteyenler, trafik ve insan yoğunluğu oluşturmaktadır. Bu yoğunluk alanın statüsü ile tamamen çelişmekte, bitki ve hayvan varlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. İlgili kurumun ve jandarmanın personel yetersizliği nedeniyle; uygun olmayan araç kullanımının ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar, izin verilmeyen güzergâhlara girilerek piknik amaçlı ateş yakma, şifalı bitki adı altında birçok endemik türü toplama, izin verilmeyen noktalarda da çadır ve konaklama gibi usulsüz durumlarla karşılaşılmaktadır.”

Balıkesir Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu'nun, etkinlik süresini 13–23 Ağustos tarihleriyle sınırlamasına karşın, Edremit Kaymakamlığı'nın anlaşılmaz bir şekilde ve yetkisi dışında, bu tarihi 6-23 Ağustos olarak değiştirdiğinin belirtildiği açıklamada, “Kontrol edilmesi mümkün olmayan bu kadar uzun süreli kullanıma izin verenler, yörede yaşayan duyarlı kesime geçerli bir gerekçe sunmak zorundadırlar” denildi.

Açıklamada, yaşanan yoğunluğun, en çok da yüzyıllardır bölgeye inanç ve gelenek kapsamında çıkan kesimi rahatsız ettiğine dikkat çekildi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/kullanim-korumayla-celisiyor_82147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!