Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kültepe'den Ağırnas'a Kültür Yolu Projesi

Geçmişte Asur ticaret kolonilerinin yaşadığı Kültepe Kaniş/Karum'dan, Mimar Sinan'ın doğduğu, üç bin yıllık Ağırnas beldesine kültür yolu açılacak.

Hürriyet Gazetsi
Kültepe'den Ağırnas'a Kültür Yolu Projesi

Geçmişte Asur ticaret kolonilerinin yaşadığı Kültepe Kaniş/Karum’dan, Mimar Sinan’ın doğduğu, üç bin yıllık Ağırnas beldesine kültür yolu açılacak.

Ağırnas Belediyesi bu amaçla çalışma başlattı. Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, Kültepe’nin "Anadolu’da tarihin başladığı yer" olarak anıldığını hatırlattı. İki kültür mirasını birleştirmek istediklerini söyledi: "Güneşli-Felahiye-Özvatan yol kavşağından Ağırnas’a 4,5 kilometre uzunluğunda yol açacağız. Bu sayede Kayseri, Kültepe ve Ağırnas arasında bir kültür yolu oluşturacağız. Kayseri kent merkezinden Kültepe’ye gelecek olan turistler bu yolla Ağırnas’a ulaşma fırsatı bulacak. Kayseri üzerinden Ağırnas’a gelenler de buradan Kültepe’ye ulaşabilecek."

Ağırnas Belediyesi, yolun üç kilometresinin altyapısını hazırladı. Kalan 1,5 kilometre yolun yapılması için Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden yardım istedi. Yolun yapımına bu yıl başlanması planlanıyor. Ağırnas’taki yeraltı şehirlerinin, dehlizlerle Kültepe’ye kadar uzandığı tahmin ediliyor. Osmanbaşoğlu "Yeraltı bağlantısı ortaya çıkarılmadan önce yerüstü bağlantısını sağlayacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultepeden-agirnasa-kultur-yolu-projesi_63144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!