Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Bakanlığı Küçültülüyor

Hükümet, önceki yasama döneminde tartışmalara neden olduğu için sonuçlandırılamayan, müze ve kütüphaneleri özel idarelere ve belediyelere devretmeyi, il kültür ve turizm müdürlüklerini de kapatmayı öngören tasarıyı bu dönem Meclis’ten geçirmeyi hedefliyor. Tasarı yasalaşırsa, 5 bin 849 personel de İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.

Hürriyet Gazetesi
Kültür Bakanlığı Küçültülüyor

STRONG>Hükümet, önceki yasama döneminde tartışmalara neden olduğu için sonuçlandırılamayan, müze ve kütüphaneleri özel idarelere ve belediyelere devretmeyi, il kültür ve turizm müdürlüklerini de kapatmayı öngören tasarıyı bu dönem Meclis’ten geçirmeyi hedefliyor. Tasarı yasalaşırsa, 5 bin 849 personel de İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bazı Taşra Kuruluşlarının İl Özel İdareleri ve Belediyelere Devredilmesine Dair Yasa Tasarısı, geçen ay Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Daha evvel 2006’da Meclis’e sunulan fakat yasalaşmayan tasarı, bugün TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülecek. Tasarı özetle şu düzenlemeleri içeriyor:

Bazıları merkezde kalacak il, ilçe ve beldelerde bulunan müze, kütüphane, kültür merkezi, danışma bürosu, güzel sanatlar galerilerinin, etkili ve verimli biçimde sunulması amacıyla belediye sınırları içinde belediyelere, bünyesinde arkeolojik eser bulunduran müzeler ile il halk kütüphaneleri, il özel idarelerine devredilecek. Kültür ve il turizm müdürlükleri kapatılacak. Müze ve yazma eser kütüphaneleri merkeze bağlanacak. Ulusal nitelikli müze başkanlığı teşkilatı kurulacak, bakanlıkta kalması öngörülen müze müdürlükleri buraya bağlanacak.

Teşkilata bağlanacak müzeler

Müze Başkanlığı Teşkilatı’na bağlanması öngörülen müzeler şunlar:

Ankara Anadolu Medeniyetleri, Antalya, Aydın, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul Arkeoloji, İstanbul Ayasofya, İstanbul Topkapı Sarayı, İstanbul Türk ve İslam Eserleri, İzmir, Kapadokya, Mevlana, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van müze başkanlıkları.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-bakanligi-kucultuluyor_77213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!