Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Girişimi Olarak Müze Mağazalar

Türkiye’nin kültürel değerlerini yerli ve yabancı turistlere tanıtmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda yer alan müze mağazasını dün açtı. BKG, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ile işbirliği içinde yıl sonuna kadar 55 müzede toplam 95 müze

Cumhuriyet Gazetesi
Kültür Girişimi Olarak Müze Mağazalar

Türkiye’nin kültürel değerlerini yerli ve yabancı turistlere tanıtmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda yer alan müze mağazasını dün açtı. BKG, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ile işbirliği içinde yıl sonuna kadar 55 müzede toplam 95 müze mağazası ve “Müzenin Kahvesi”ni açacak.

Konuya ilişkin dün düzenlenen toplantıda bu girişimin bir işletme girişimi değil, kültür girişimi olduğu vurgulanarak kültürel değerleri yaşatmamız için onları tüketmemiz gerektiği söylendi.

Mağazalarda, geleneksel Türk el sanatı ürünleri, replika, lokum, Türk kahvesi, kitap ve hatıra eşyaları satışa sunuluyor. Ürünlerin çeşidinin yıl sonuna kadar 10 bine ulaşması hedefleniyor. Çini ve seramik sanatçısı Sıtkı Olçar, gölge tiyatrosu karakterleri üreten Suat Veral, beykoz camı üreten Cezayir Yurdakul, hat ve tuğra sanatı üzerine çalışan İsmet Keten’in eserleri de satışa sunulan eserler arasında.

Önümüzdeki dönemde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile beraber “Anadolu Belleği”, “Müze İçinde Müze”, “Türk Mutfağı” ve “Yemek Kültürü” gibi toplam 16 kültür projesi hayata geçecek. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-girisimi-olarak-muze-magazalar_78826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!