Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Merkezi Olmayan Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma süreci 1 Ocak itibariyle başladı. Resmi açılış tarihi ise 16 Ocak. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKB) Başkanı Şekib Avdagiç, açılış öncesi heyecanını ve üzüntülerini aktardı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Başkanı Şekib Avdagiç, AKM'nin yenilenmesine yürütmeyi durdurma kararını "Kültür

Sabah Gazetesi
Kültür Merkezi Olmayan Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma süreci 1 Ocak itibariyle başladı. Resmi açılış tarihi ise 16 Ocak. 2010 yılı sonuna kadar, üç yıl için yaklaşık olarak 600 milyon lirayı bulacak bütçesiyle, İstanbul'un 'Dünyanın en ilham verici kenti" ruhunu yaşatacaklarını söyleyen 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKB) Başkanı Şekib Avdagiç, açılış öncesi heyecanını ve üzüntülerini paylaştı.

Avdagiç, 16 Ocak'ta Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki açılış töreniyle ilgili "İstanbul ses, müzik, şiir, dans ve görüntüyle 5 unsurda buluşacak. İstanbul'u İstanbul yapan her şey burada olacak. Özellikle içinden cımbızla farklı etnik kökenlerin birleşimi diye sunulmasına karşıyız. Burada etnik köken bazlı program yapmıyoruz. İstanbul bazlı program yapıyoruz" dedi.

"Bize söz vermişlerdi ama..."

Yıkımından hükümetçe vazgeçilen ve ajans tarafından yenilenmesine karar verilen Atatürk Kültür Merkezi'yle (AKM) ilgili geçen ay mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkması ise Avdagiç'i hayal kırıklığına uğratmış. Bu kararla, "Kültür Başkenti İstanbul'un kültür merkezsiz kaldığını" vurgulayan Avdagiç, süreci ve tepkisini şöyle dile getirdi:

"Çok çabaladık. Taraflarla masaya oturduk. 6 kez 22 saat toplantı yaptık. Yenileme giderleri ajans tarafından karşılanacaktı. Yenilemeye karşı yürütmeyi durdurma kararı alan Kültür Emekçileri Sendikası'yla, ilgili sivil toplum kuruluşları, mimari çalışmayı yapan Murat Tabanlıoğlu ve arkadaşlarıyla toplantılar yaptık. Uzlaşıya bağlı olarak projelerimizi hazırladık. Bakanlıktan onaydan geçirdik. Anıtlar Kurulu'nun Yazı İşlerine kaydettirdik. Kültür Emekçileri Sendikası şikâyetini geri alacağına dair söz verdi. Sözlerini yerine getirmeyenleri kınıyorum. Onları İstanbullulara ve kamuoyuna şikâyet ediyorum. Bu tutum, AKM'yi kimin yapmak istemediğini ortaya koymuştur.

AKM halktan kopuk, soğuk konseptiyle günümüz beklentilerini, arzularını, karşılamayan, gençlerin kültürle buluşmalarına engel bir yapı. Birilerinin işine gelmedi. Buranın kapalı olmasından rahatlar galiba." Üzüntülerini kamuoyuyla AKM önünde lastik yakarak, protesto gösterisiyle duyurmak istediklerini belirten Avdagiç "Sonra ajans olarak bundan vazgeçtik. Ama çok tepkiliyiz. Orada lastik yakmamızın sembolik anlamları olacaktı" dedi.

Yapılan projeleri de değerlendiren Avdagiç, İstanbul'un 8 bin yıllık tarihini belgeleyen Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserlerin bir arada bulunduğu Yenikapı'daki kazı alanının 2010'un gözdesi olacağını söyledi. Avdagiç, "Burada tüm dünyayı kıskandıran bir proje yürütülüyor. Yenikapı'daki kazı alanı için Gar Gazinosu'nun olduğu alanda 18 metre yüksekliğinde çelik iskele üzerine 'seyir kulesi' oluşturacağı, kulesinden Avrupa'dan gelen sanatçılar, ziyaretçiler, turistler, kazı alanını gözlemleyecebilecek. Burası büyük bir çekim merkezi olacak" diye konuştu.

Ayasofya müjdesi

Avdagiç, Ayasofya'da 16 yıldır kurulu demir iskelenin sökülmeye başlandığını müjdeledi. Kubbenin 4 çeyreğinde yapılan çalışmaların Ajans'la birlikte hızlandığını belirten Avdagiç, " Önceki gece sökülmeye başlandı. 56 metrelik iskeleden 46 metreye kadar indi. Açılışa kadar bitirilmesi hedefleniyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-merkezi-olmayan-avrupa-kultur-baskenti-_75612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!