Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Vandalizmi

İBB, yüzde 80’i tamamlandıktan sonra, 442 yıllık Mimar Sinan yapımı Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün "siluetini bozduğu" gerekçesiyle Koruma Kurulu tarafından inşaatı durdurulan Mimar Sinan Kavşağı’yla ilgili olarak İstanbul 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne başvurdu.

Hürriyet Gazetesi
Kültür Vandalizmi

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yüzde 80’i tamamlandıktan sonra, 442 yıllık Mimar Sinan yapımı Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün "siluetini bozduğu" gerekçesiyle Koruma Kurulu tarafından inşaatı durdurulan Mimar Sinan Kavşağı’yla ilgili olarak İstanbul 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne başvurdu.

Belediye yetkilileri, yaklaşık 1.9 milyon YTL harcanan kavşağın tarihi köprüden çok uzakta olduğunu düşünerek bugüne kadar Koruma Kurulu’na görüş sormadıklarını açıkladılar. Kavşağın akıbeti, kurul kararına göre belirlenecek.

Usulen izin alınıyor
İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, inşaata başlanmadan önce kurulun görüşünün alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Kavşak ihale edilmiş, daha sonra fiili işlem başlamış. Koruma Kurulu’na ’Zaten bunu yapıyoruz, usulen izin verin’ diyorlar. Önceden karar alınıyor, sonra da kamunun bu konularla ilgili yetkili kuruluşlarına baskı uygulanıyor. Bu süreç, planlanama ve hukuk devleti açısından çok tehlikeli. Koruma Yasası’na göre bir suç işlenmiştir. Bu tip uygulamalar giderek artıyor."

Büyükçekmece ilçe sınırları içinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1980’de aldığı kararla tescilli kültür varlığı olarak belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-vandalizmi_52162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!