Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Gül Divriği Ulu Camii'nde

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Gül, UNESCO'nun dünya kültür mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda incelemelerde bulundu.

yapi.com.tr / AA
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Gül Divriği Ulu Camii'nde

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Gül, UNESCO'nun dünya kültür mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda incelemelerde bulundu. Açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Divriği'ye gelen Gül, Sivas Valisi Ali Kolat ile birlikte Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı gezdi. Tarihi yapı ve çevresinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Gül, Divriği ile ilgili çalışmaları iki gruba ayırdıklarını ifade ederek, ''Birincisi Ulu Cami ile ilgili çalışmalar ve ikinci olarak da Ulu Cami merkezli olmak üzere Divriği'yi bir turizm merkezi haline getirmek'' dedi.
    
Ulaştırma Bakanlığı'nın projelendirdiği yeni yol çalışmasıyla Divriği-Sivas arasındaki mesafenin yaklaşık 40-50 dakika kısalacağını dile getiren Gül, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ve çevre düzenlenmesi ile ilgili çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu çalışmalarla ilgili 2 ihale yaptıklarını belirten Gül, ''Bina 1,5 yıla yakın bir süre bilgisayarlı sistemle izlenecek. Binanın herhangi bir kayması var mı, kolonlarda oynama var mı? Bunlar tespit edilecek. İhaleyi alan firma 1,5 yıl takip edip daha sonra bize rapor edecek. Sonrasında artık biz bunu Bakanlık olarak devam ettireceğiz. Bu iki ihalenin sonucuna göre üçüncü bir ihalemiz olacak'' dedi.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın dünyada eşi benzeri olmayan bir eser olduğunu ifade eden Gül, özellikle taş işlemeleriyle eşsiz bir yapı olduğunu vurgulayarak, ''Biz işi ağırdan alıyor gibi gözükmüyor, tam aksine ince eleyip sık dokuyoruz. Çünkü daha önce yapılan yanlış müdahaleler binaya bayağı bir zarar vermiş. Biz aynı şeylerin tekrarlanmasını istemiyoruz'' diye konuştu.
    
Caminin çevresiyle ilgili olarak birinci etapta kamulaştırma çalışmaları yapıldığını hatırlatan Gül, ''Binanın çevresinin açılması gerekiyordu. Geçen yıl yaptığımız kamulaştırma çalışmasıyla 50'ye yakın binayı kamulaştırdık. İkinci etap kamulaştırma da arka tarafta kale ile cami arasında kalan bölümü açacağız. Sonrasında kalenin de restorasyonunu tamamlayarak, kale ile Ulu Cami'yi tek bir kültür parkı halinde dünya turizminin hizmetine sunacağız. İkinci kamulaştırma için ödeneklerimiz geldi. İşlemleri İl Özel İdaresi ile Valilik tarafından devam ediyor. Sadece milletimizin, Türkiye'nin değil bütün dünyanın miras olarak bıraktığı bir eser olarak bakıyoruz buna'' ifadelerini kullandı.
    
Sivas Valisi Ali Kolat ise bir hayırsever tarafından yaptırılan kütüphane açılışı ve İmam Hatip Lisesi temel atma törenine katılmak üzere ilçede bulunduklarını belirterek, Divriği Ulu Cami'deki çalışmaların da devam ettiğini söyledi. İlk etapta eserin etrafında istimlak çalışmalarının olduğunu anlatan Kolat, ''Çalışmalarımız büyük oranda sonuçlandı. Mahkemesi devam edenler var. İkinci etapta da kaleye kadar olan alanın çalışmasını ve üst tarafta doğu cephesinde bulunan alanların istimlaki söz konusu olacak. O çalışmalarımızda devam ediyor. Bu çalışmalara Divriği'nin geleceği için de önemli çalışmalar'' dedi.

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-ve-turizm-bakanligi-mustesar-vekili-nihat-gul-divrigi-ulu-camiinde_87608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!