Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kültürel Miras Zengini ama Turist Yok

Gaziantep'in İslahiye İlçesi, iki arkeoloji park ve bir açık hava müzesine sahip olmasına rağmen turizmle değil kırmızı biber ve üzümüyle tanınıyor. Kaymakam Resul Kır: ''İlçemizde turizmi geliştirmek için çok sayıda proje gerçekleştirme çabası içindeyiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Kültürel Miras Zengini ama Turist Yok

Fotoğraf: Ahmet Karaarslan

Gaziantep'in İslahiye ilçesi, iki arkeoloji park ve bir açık hava müzesine sahip olmasına rağmen turizmle değil kırmızı biber ve üzümüyle tanınıyor. Suriye-Anadolu geçiş güzergahında bulunması dolayısıyla tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen İslahiye, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolunun çok yakınında yer alıyor. Buna karşılık turist kafilelerinin geçiş güzergahı olan Hatay-Gaziantep karayolunun üzerinde olmamasına bağlı olarak turist ağırlayamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Kaymakam Resul Kır, ilçenin turizm alanında gelişmesinde ‘geç kalınmışlık’ yaşandığını vurgulayarak, ''İlçemizde turizmi geliştirmek için çok sayıda proje gerçekleştirme çabası içindeyiz'' dedi.

Gaziantep'in ‘Tarih ve Kültür Kenti’ yapılması hedefi doğrultusunda önemli bir atılım gerçekleştirildiğini, İslahiye'nin bu atılımın dışında düşünülemeyeceğini ifade eden Kır, şöyle konuştu:

''Yesemek Açık Hava Müzemiz var. Geçen yıl ziyarete açtığımız Tilmenhöyük Arkeoloji Parkı'na ilgi artıyor. Ayrıca geçen ay Taşlıgeçit Arkeoloji Parkı'nı da ziyarete açtık. Kazı yapılan ve kazı yapılacak önemli tarihi yerleşim yerlerimiz var. Kültürel miras anlamında bizden zengini yok ama turistiğimiz olmadığı da doğru. Bu olumsuzluk ilçemizde turizm sektörünün ihmal edilmesinden kaynaklanıyor. Bu ihmal sona erdirilmeli, biz bunun için çaba harcıyoruz'' dedi.

Adı konulmamış tarihi yerler

Kır, İslahiye'nin bir geçit olduğunu ve Doğu Roma İmparatorluğunun bu geçidi elinde tutmak için bölgede birçok şehir kurduğunun belirlendiğini ifade etti.

İlçelerinin sahip olduğu kültürel mirası kazı, çevre düzenleme, altyapı ve tanıtım çalışmaları yaparak yerli ve yabancı turistlerle paylaşmayı, sonuçta turizm yoluyla ilçelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasını katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Kır, ''Adı konulmamış tarihi yerlerimiz var. Örneğin ilçe merkezindeki Beyler Mahallesi'nde henüz adı konmamış bir yerleşim yeri var. Kazı ve çevre düzenleme çalışmaları yapıp burasını turizme açmak istiyoruz'' diye konuştu.

Kır, Zincirlihöyük'te bilimsel kazıların sürdüğünü, yakın gelecekte Zincirlihöyük'ün de arkeoloji parkı olarak ziyarete açılacağını ifade etti.

Sosyal Destek (SODES) Programı için hazırladıkları projelerle ilçelerinin turizm altyapısını oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Kır, sözlerini şöyle tamamladı:

''İslahiye'nin sahip olduğu kültür mirasını tanıtmak için ilk kez kitapçıklar hazırlıyoruz. Daha geçen aya kadar yolu olmayan Taşlıgeçit Arkeoloji parkı bu eksiklikten kurtuldu. Yesemek Açık Hava Müzesi'nin yolunu yaptık. Ayrıca, Yesemek Açık Hava Müzesi'nde bir kültür evi ile bir heykel atölyesi ve bir hediyelik eşya satış merkezi açacağız.

Değerlendirilmeyen kültürel miras sahiplerine bir fayda sağlamaz. Biz kültürel mirasımızı değerlendirme çabası içindeyiz. Turizmle geç tanıştığı söylenebilir ama İslahiye birkaç yıl içinde bu alanda önemli gelişme kaydedebilir. Biz bu inançtayız çalışmalarımızı bu inançla sürdürüyoruz''.

 

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturel-miras-zengini-ama-turist-yok_83572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!