Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuralına Uygun Olmak Şartıyla Herkes Müteahhitlik Yapabilecek

Mustafa Demir, İmar Kanunu içinde müteahhitlik sektörüne yönelik yaptıkları düzenlemenin 1 Ocak 2012'de yürürlüğe gireceğine işaret ederek, ''Mesleğe girişe sınırlama getirmiyoruz. Yine herkes müteahhitlik yapabilecek ama artık kuralına uygun yapacak'' dedi. Demir, enerji kimlik belgesi uygulamasına ilişkin bilgi verirken de mevcut binaların

yapi.com.tr / AA
Kuralına Uygun Olmak Şartıyla Herkes Müteahhitlik Yapabilecek

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İmar Kanunu içinde müteahhitlik sektörüne yönelik yaptıkları düzenlemenin 1 Ocak 2012'de yürürlüğe gireceğine işaret ederek, ''Mesleğe girişe sınırlama getirmiyoruz. Yine herkes müteahhitlik yapabilecek ama artık kuralına uygun yapacak'' dedi. Demir, enerji kimlik belgesi uygulamasına ilişkin bilgi verirken de mevcut binaların enerji verimli hale dönüştürülmesine ilişkin bir proje üzerinde çalıştıklarını kaydederek, 2012'de uygulamayı başlatmayı planlandıklarını kaydetti.
    
Bakan Demir, TRT Anadolu'da yayımlanan ''Anadolu Soruyor'' programına katıldı ve bazı yerel medya temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Müteahhitlik sektörüyle ilgili düzenlemeler konusundaki soru üzerine Demir, sektörle ilgili imar kanununda düzenleme yaptıklarına işaret ederek, burada yapım süreçlerini yeniden tarif ettiklerini kaydetti. Müteahhitleri kayıt altına alan, iş ve işlemlerini sağlıklı yerine getirmelerini temin edecek bir düzenlemeye gittiklerini dile getiren Demir, ''Bunlarla ilgili yönetmeliği de hazırladık, 1 Ocak 2012 tarihinde sistem yasal olarak çalışmaya başlayacak. Sağlıklı ve sektörü geliştirecek, sektör üzerinde bugüne kadar güvensizlik adına ne olmuşsa onları ortadan kaldıracak bir sistem üzerinde çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.

Demir, konuya ilişkin başka bir soruyu yanıtlarken de müteahhitliğin, mesleğe girişte hiçbir kriterin bulunmadığı ender mesleklerden biri olduğunu belirterek, bu konuda bir çok sıkıntı yaşandığını ifade etti. Depreme dayanıksız ve güvensiz yapı konusunda ana problem alanlarından birini bunun oluşturduğunu dile getiren Demir, ''Projeye uygun, ruhsat ve eklerine uygun yapı yapılması noktasında ciddi sıkıntılarımız vardı ülkemizde, bunları ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulama gerçekleştiriyoruz'' dedi. Nitelikli proje üretenleri dışında tuttuğunu ancak özel müteahhitlik alanında vatandaşların ''acaba bir yerde eksiklik var mı, bana söylenenlerin dışında bir durum var mı'' gibi tereddütler yaşadığını anlatan Demir, şöyle konuştu:
    
''Bu tereddütleri ortadan kaldırmaya yönelik, müteahhitleri de töhmet altında kalmaktan kurtaran, yeniden onlara itibar kazandıracak olan, ruhsat veren kuruluşların iş ve işlemlerini ciddi anlamda kolaylaştıran, maliyenin vergi tahsilatı noktasında bu alandaki eksiklikleri ortadan kaldıracak olan, yapım esnasında işçilerin sigorta primlerinin ödenmesi noktasında ciddi anlamda bir düzenleme getiren, inşaatın yapım esnasında tüm imalatların o imalatları yapabilecek evsafta insanlarca yapımını temin edecek bir sistem. Girişe bir sınırlama getirmiyoruz yine herkes müteahhitlik yapabilecek. İlk getirdiğimiz sistem, ama kuralına artık uygun yapacak. Vatandaşlarımız 1 Ocak 2012'den itibaren inşa edilen binalarda, bu bahsettiğimiz problemlerin hemen hemen hiçbirisiyle karşılaşmıyor olacak. Sistem bunu temin edecek.''
    
''Haksız rekabet de ortadan kalkacak''
    
Bakan Demir, konuya ilişkin başka bir soruyu yanıtlarken, müteahhitlerin kayıt altına alınmasına ilişkin sistem 1 Ocak 2012'de devreye girdikten sonra vatandaşlar bir daire satın aldığında ''bu projede ruhsat ve eklerine aykırı bir imalat olmadığını'', ''yapım esnasında ana taşıyıcı sistemi başta olmak üzere, ince işçiliklerinde kaliteli ve nitelikli imalatların yapıldığını'' ve ''yapı kullanma izin kağıdı alınmasından sonra sigortayla, vergi borçlarıyla ilgili problemin bulunmadığını'' bileceğini söyledi. Müteahhitler arasında haksız rekabetin de ortadan kaldırılmış olacağını ifade eden Demir, bugün işini nitelikli yapan ile niteliksiz yapan arasında bir ayrım bulunmadığını kaydetti. Demir uygulamaya ilişkin bilgi verirken, ''Problem alanları oluşturan alanlarla ilgili herhangi bir hatalı iş yapan müteahhit tespit edildiğinde, Türkiye'nin herhangi bir yerinde ikinci bir inşaat ruhsatı alıp, inşaata başlayamayacak. Yaptırımı da bu, köklü bir yaptırım'' dedi. Bakan Demir, sözkonusu yatırımın müteahhitin sorunu giderinceye kadar süreceğini, sorunu gidermedikçe inşaat yapamayacağını kaydetti.
    
Enerji kimlik belgesi uygulaması
    
Bu yıl başında uygulamaya konulan binalarda enerji kimlik belgesi uygulaması hakkında da bilgi veren Demir, yeni yapılan binalarda, enerji tüketimini gösteren kimlik belgelerinin zorunlu hale geldiğini anlattı. Bakan Demir, geçmişte yapılan yapıların enerji verimli hale dönüştürülmesine ilişkin proje üzerinde çalıştıklarını, 2012'de uygulamayı başlatmayı planladıklarını söyledi.
    
Bir gazetecinin depremlerde yaşanan can kayıplarına atıfla, kötü yapı yapan müteahhitlere yönelik ceza öngörülüp öngörülmediği hakkındaki sorusu üzerine Demir, mimarlık ve mühendislik mesleğinin ''doktorluğa'' benzediğini ifade ederek, ceza ve müeyyidelerden çok, doğru uygulamayı sağlamanın fayda yarattığını kaydetti. Hata yapıldıktan sonra müeyyideler yoluyla sistemin düzeltilemeyeceğini dile getiren Demir, dünyanın bir çok yerinde mimarlık ve mühendislik hatalarının, oluşan mağduriyetlerin ''sigorta sistemi içinde'' telafi edilmeye çalışıldığını kaydetti. Mühendislik uygulamasını çok iyi temin etmenin önem taşıdığını vurgulayan Demir, öngördükleri sistemle de bunu sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuralina-uygun-olmak-sartiyla-herkes-muteahhitlik-yapabilecek_86245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!