Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Küresel Anlamda 2014 Daha İyi Geçecek”

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, 2014’te belirsizliklerin azalmasıyla küresel piyasalarda ılımlı geçeceği öngörülen havanın iç piyasalara da yansımasını bekliyor.

yapi.com.tr
“Küresel Anlamda 2014 Daha İyi Geçecek”

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, küresel sermaye piyasalarındaki olumlu rüzgârın Türkiye’yi de pozitif etkileneceğini belirterek, “Küresel anlamda 2014’ün 2013’e göre daha iyi geçmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bize de olumlu yansımasını bekliyoruz” dedi.  Ertaş, sermaye piyasalarının 2013’deki seyri ve gelecek yıl öngörülerine ilişkin açıklamalarda bulundu.  Küresel sermaye piyasalarında 2013 yılı içerisinde, son 10 yıldır görülmedik şekilde dalgalı seyir oluştuğunu ifade eden Ertaş, “Bunun sebebi de FED’in politikasıyla ilgili bir yön, trend değişikliği. FED, ne yapacağı konusunda adımı geçen haftaya kadar atmamıştı. 10 milyar dolarlık bir kesintiye gidecek. Tahvil alımlarında kısıtlamaya gidilmesine yönelik atılan adımların, sermaye piyasaları için de olumlu bir gelişme. Ekonomideki veriler iyi geliyor. Dolayısıyla sağlıklı, normal politikalar izlenmeye başlıyor. Her ay 85 milyar dolarlık bir tahvil alımı anormal bir politika. Onu sıfırlamaya yönelik atılan her adım da normalleşme politikalarıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Toparlanma ihracata yansıyor

Ertaş, ekonominin giderek küresel bir yapı haline geldiğini ve piyasaların da birbirleriyle etkileşim halinde olduğuna dikkati çekerek, “Dünyanın herhangi bir yerindeki rüzgâr, öbür ucundakini de bir şekilde domino gibi etkiliyor. Dolayısıyla dışarıdaki olumlu her adım, bize de olumlu olarak yansıyacak. Bu FED kararları, ABD büyüme ve istihdam verileri, Avrupa Birliği’nin görünümünde son çeyrekte bir toparlanma işareti var. Bu ihracata da yansıyor. Sermaye piyasalarının önümüzdeki yılda daha olumlu olacağını bekliyoruz” şeklinde konuştu.  Küresel sermayede olumlu rüzgârlar estiği sürece, iç piyasanın da bundan pozitif yönde etkileneceğine işaret eden Ertaş, “Küresel anlamda 2014’ün 2013’e göre daha iyi geçmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bize de olumlu yansımasını bekliyoruz” dedi.  Sermaye piyasalarına ilişkin birçok düzenlemeyi de gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ertaş, “1 Ocak’tan itibaren yeni bir sermaye piyasası mevzuatımız var. Sermaye piyasalarının tümünü A’dan Z’ye düzenledik. İnşallah onun meyvelerini de alacağız. Sukukla ilgili kaç senede gerçekleştirilen rakam 6 ayda yapıldı” ifadesini kullandı.

“Faizsiz finans güvenli liman”

Ertaş, küresel ölçekte faizsiz finansa da büyük bir talep olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:  “Dünyanın faizsiz finans alanına yönelmesinin sebebi, küresel krizden çıkışta herkesin bir arayış içerisinde. Regülasyon, basel derken farklı farklı arayışlar var. Hastalık büyük, tek bir ilaç da yok. Bu da onlardan bir tanesi. Bu sistem, ekonomik kriz döneminde ya da dalgalanmaların olduğu dönemde hem yatırımcıyı hem de ihracatçıyı koruyan en sağlıklı finansal araç. Yatırımcı ne alıp verdiğini, ihracatçı da ne kadar maliyete katlandığını diğer araçlara göre daha kolay hesap ediyor. Dolayısıyla dalgalı dönemlerde daha çok tercih edilen bir araç. Diğer araçlara göre kıyaslandığında güvenli bir liman olarak nitelendirilebilir.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-anlamda-2014-daha-iyi-gececek_115314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!