Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küresel Elektrik Talebi Savaş Yıllarına Dönüyor

Krizin etkisi petrol talebinden sonra elektrikte de etkisini göstermeye başladı. Küresel elektrik tüketimi bu yıl 1945’ten beri ilk kez düşüş gösterecek. Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, elektrik talebi bu yıl yüzde 3.9 düşecek.

Radikal Gazetesi
Küresel Elektrik Talebi Savaş Yıllarına Dönüyor

Krizin etkisi petrol talebinden sonra elektrikte de etkisini göstermeye başladı. Küresel elektrik tüketimi bu yıl 1945’ten beri ilk kez düşüş gösterecek. Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, elektrik talebi bu yıl yüzde 3.9 düşecek. Dünyanın enerji talebinde etkin rol oynayan Çin’de tüketim geçen yıla göre yüzde 2 daha az olacak. Enerji tekeli Rusya’daki azalmanın yüzde 10’a ulaşması beklenirken, OECD ülkelerinde tüketim yüzde 5 azalacak.

IEA Başekonomisti Fatih Birol finansal krizlere ve petrol şoklarına bağlı olarak petrol talebinin düştüğünü ancak elektrikte daha önce böyle düşüşler yaşanmadığına dikkat çekti. IEA, geçen yıl yayınladığı raporda elektrik tüketiminin 2006-2015 yılları arasında yüzde 32.5 artış göstereceğini öngörmüştü. Küresel elektrik tüketimi 2007’de yüzde 4.7, 2008’de de yüzde 2.5 artmıştı. IEA ayrıca petrol üretimine yönelik yatırımın azalmasının 2012 yılında arz sıkışıklığına yol açabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-elektrik-talebi-savas-yillarina-donuyor_69187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!