Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Küresel Isınma' Bilinci Artıyor mu?

MTM Medya Takip Merkezi, yaptığı araştırmayla Türk toplumunun ve medyasının, küresel ısınmaya olan ilgisini inceledi.

yapi.com.tr
'Küresel Isınma' Bilinci Artıyor mu?

br/> Medya Takip Merkezi, yaptığı araştırmayla Türk toplumunun ve medyasının, küresel ısınmaya olan ilgisini inceledi. Yaşanan iklimsel değişimler ve beraberinden getirdiği endişeler, Türk medyasının, dolayısıyla Türk halkının en çok konuştuğu konular arasına girdi.

"Ne kadar susuz kalabiliriz?", "10 yıl içerisinde dünya ne hale gelecek?", "Geriye dönüş nasıl olabilir?" gibi sorularla gündeme taşınan evrensel sorun, küresel ısınmanın medya yansımalarını inceleyen MTM Medya Takip Merkezi tarafından da ele alındı.

Küresel ısınma haberleri yaklaşık üç kat artış gösterdi… MTM, şubat ayında ulusal ve yerel olmak üzere 1600 adet gazete, dergi, TV kanalı ve internet haber sitesinde yayımlanan "küresel ısınma" haberlerini tek tek inceleyerek rapor haline getirdi. Rapora göre konu, ocak ayında aynı mecralarda 1.739 kez haber olurken, şubat ayında ise bir önceki aya oranla yaklaşık üç kat artış gösterdi.

Aynı araştırma verilerine göre, Şubat ayında, global ısınma ile ilgili yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 4 bin 702 habere yer verildi. Konuya ilişkin haberlerin, 2 bin 234 adedi gazete ve dergiler aracılığıyla okurlarına ulaşırken, 1600'ü haber sitelerinde, 868 adedi ise TV kanallarında yer aldı.

285 köşe yazarı, 393 kez global ısınma hakkında yazdı…İnsanoğlunun varlığını tehdit eden küresel ısınma, Şubat ayında 285 köşe yazarı tarafından 393 kez ele alındı. Konuya en çok yer veren yazarlar ise sırasıyla; Burhan Ayeri, Hakan Köksal, Meral Tamer, Derya Sazak ve Hakkı Devrim oldular. Küresel ısınmaya en çok yer veren gazete, 102 haberle Milliyet oldu. Milliyet'i sırasıyla, Cumhuriyet,Sabah, Hürriyet ve Akşam gazetesi izledi.

Haber bültenlerinde çevre haberlerine ilgi büyük
Araştırma sürecinde CNN Türk, 112 adetle küresel ısınma haberlerine en çok yer veren kanal oldu. Ana haber bültenlerine "başka dünya yok" ile başlayıp, çevre ile ilgili haberleri ilk sıralarda veren TV 8 ise küresel ısınma haberlerine en çok yer veren ikinci kanal oldu. Konuya hassasiyet gösteren diğer kanallar ise, sırasıyla Skytürk, NTV, TRT 2, Habertürk, CNBC-E ve Star oldular.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinma-bilinci-artiyor-mu_52462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!