Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul Su Mutabakatı

Küresel Isınma ve Dünya Su Forumu...

Araştırmalarda, üzerinde önemle durulan konu, dünyada küresel ortalama sıcaklıkların 2 veya 3 derece artması halinde, bitki ve hayvan türlerinin yüzde yirmi veya otuzu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağıdır. Dünyada 40 ülkede 2 milyon dolayında insan su sıkıntısı çekmektedir. Bir milyardan fazla insan yeterli su kaynaklarına

Cumhuriyet Gazetesi
Küresel Isınma ve Dünya Su Forumu...

Küresel ısınma, bütün dünyanın önemle üzerinde durduğu bir konu olmuştur. 7- 10 Temmuz 2008 tarihleri arasında, İstanbul’da 48 ülkeden 270 akademisyenin katıldığı, Dünya Küresel Isınma Konferansı düzenlenmiş ve konular tartışılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de konu ele alınmış, Meclis araştırma komisyonu tarafından “Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Raporu” hazırlanmıştır.

Konu 16-22 Mart 2009 tarihlerinde de, İstanbul’da, 170 ülkenin devlet bakanları ve yerel yöneticilerinin katılımıyla, Beşinci Dünya Su Forumu’nda tartışılacaktır. Bu foruma, 18 bini yabancı ülkelerden olmak üzere, toplam 30 bin kişi katılmaktadır. Daha önce, ilk dört su forumu Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika’da yapılmıştı. İstanbul’da, Sütlüce Kültür Merkezi’nde yapılacak forumda, 23 konuda, en az 100 oturum gerçekleştirilecek. Bütün dünya ülkelerinden gelecek misafirler bir hafta dolayında İstanbul da kalacaklar. Ülkemizi tanıtmak ve dünya su sorunlarına çözüm bulmak yönünden bu forum önemli bir fırsat olacaktır.

Araştırmalarda, üzerinde önemle durulan konu, dünyada küresel ortalama sıcaklıkların 2 veya 3 derece artması halinde, bitki ve hayvan türlerinin yüzde yirmi veya otuzu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağıdır. Dünyada 40 ülkede 2 milyon dolayında insan su sıkıntısı çekmektedir. Bir milyardan fazla insan yeterli su kaynaklarına erişememektedir. Yapılan tahminlere göre 2050 yılında her dört kişiden biri yeterli su kaynağına kavuşamayacaktır. Nehirlerin, göllerin su seviyeleri düşmekte, buzullar erimektedir. Bu yıl yağışlar iyi gitmektedir. Ama gelecek yönünden endişeler devam etmektedir.

Dünya nüfusunun yüzde yirmisi, yani bir milyar dolayında insan, temiz içme suyu bulamamaktadır. Yılda beş milyon insan suyla ilgili nedenlerden dolayı ölüyor. Birçok kişi sağlıklı kanalizasyon ve sağlıklı yaşam sorunları yaşıyor. Ümit ediyoruz ki forumda gelecek yönünden önemli çözüm önerileri getirilecektir. Bu konuda, bazı kişisel öneri ve düşüncelerimi, okuyucularımıza burada aktarmak istiyorum. Bu konuda, en önemli sorun nüfus artışı sorunudur. Dünya nüfusu, son yüzyılda 6 misli artmıştır. Türkiye nüfusu Cumhuriyetin kuruluşunda, 15 milyon dolayında iken, şimdi 70 milyonu geçmiş, seksen yıl içinde beş kat dolayında artmıştır. Tarım alanlarımızın bir kısmı yerleşme alanı olmuştur. Yalnız bizim kuşağımız zamanında, İstanbul ve Ankara’nın ne kadar nüfusunun arttığını, trafiğin ne duruma geldiğini görüyoruz. Tarım ürünleri ihraç eden bir ülkeyken ürettiğimiz ürünler yeterli olmamaktadır. Su kaynaklarımız yeterli olmamaktadır. Bütün dünya ülkelerinin sorunlara çözüm bulmak için düşünmeleri gerekir. Ulusal ve Uluslararası kuruluşlar nüfus planlaması üzerinde önemle durmalıdır. Eğer nüfus artışı konusunda önlemler alınmaz ve dünya nüfusu bu hızla artarsa çocuklarımız ve torunlarımız büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklardır. Tarım alanları ve su kaynakları o kadar nüfusa yeterli olmayacaktır.

Prof. Dr. Nuri Tortop / Emekli TODAİE Gn. Md.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinma-ve-dunya-su-forumu-_67484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!