Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küresel Isınmada Felaket Raporu

Çeşitli bakanlıklar ve kurumların temsilcileri, TBMM Çevre Komisyonu’na, Kyoto Protokolü ve iklim değişiklikleri konusunda bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin, küresel ısınma sonucunda yaşanacak olası sağlık sorunlarıyla ilgili sunumu gelecek açısından kaygıları çoğalttı. Komisyon tutanaklarına göre, Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin

Milliyet GazetesiÇeşitli bakanlıklar ve kurumların temsilcileri, TBMM Çevre Komisyonu’na, Kyoto Protokolü ve iklim değişiklikleri konusunda bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin, küresel ısınma sonucunda yaşanacak olası sağlık sorunlarıyla ilgili sunumu gelecek açısından kaygıları çoğalttı. Komisyon tutanaklarına göre, Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin uyarıları şöyle:

“İklim değişikliğinin sağlıkta akut etkileri; sıcak hava dalgaları, afetler, kuraklık, su sıkıntısı ve gıda sıkıntısı olarak özetlenebilir. Kronik etkileri ise bazı enfeksiyonlarda, polen alerjilerinde, bazı kanser türlerinde artış, göçler, yaşlanma ve canlı türlerinin yüzde 30’unun yok olması olarak sıralanabilir. İklim değişikliğinin sağlık üzerinde etkileri geniş alanda hissedilecek ve çok sayıda kişiyi etkileyecek, geniş zaman diliminde ortaya çıkacak.
Gıda kaynaklı hastalıklarda da artış beklenmektedir. Sıcaklık artışı, yetersiz kalan soğutma sistemleri, ham üretilen gıdalar, yetersiz taşıma koşulları, toksin salan fitoplanktonların artışı, yani yosun patlaması, gıda zehirlenmesi ya da gıda ile bulaşan enfeksiyon hastalıklarının artışı söz konusu olabilecek. Bazı hastalık kaynağı virüs, bakteri ve parazitler belli ısının üzerinde çoğalamazlar. 1990’lardan itibaren kene kaynaklı hastalık artışı gözlenmiştir. Bunun iklim değişikliğiyle bağlantısı araştırılmaktadır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinmada-felaket-raporu_62283.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!