Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kurul Üyeleri Faksla Görevden Alındı!

Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri toplantı ortasındayken faksla toplantı yarıda kesilerek, üyelerin görevden alındığı bildirildi.

yapi.com.tr
Kurul Üyeleri Faksla Görevden Alındı!

Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevden alındı. Görevden alınma bilgisi Koruma Kurulu üyeleri toplantıdayken Ankara’dan fax ile iletildi. İddiaya göre; toplantı sırasında görevden alınma ile toplantıyı yarıda bırakan Koruma Kurulu Üyeleri’nin arasında Koruma Kurulu Başkanı Yüksel Dinçer ve Koruma Kurulu Başkan yardımcısı Gülsün Tanyeli bulunuyor.

“Bir an önce açıklama yapmalarını bekliyoruz”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin temsilciliği olan Nevşehir’de davaları bulunuyor.  Koruma Kurulu’nun kararlarının da bulunduğu dava süreçleri için Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan açıklama beklediklerini ifade etti. Hakkan: “Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulu’nu görevden almayı uygun görmüş olabilir, yalnız bunun kamuoyuna açıklanması gerekçesinin bildirilmesi lazım. Koruma Kurulu üzerinde bir şaibe mi var? Neden görevden alındığını öğrenmek için Bakanlığa yazı yazdık, bir an önce açıklama yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan: “Nevşehir Koruma Kurulu’na soruşturma açıldığı ve soruşturma neticesinde görevden alındığı duyumunu aldık. Nevşehir temsilciliği bilindiği gibi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne bağlı. Bu nedenle de Koruma Kurulu’nun özellikle Dünya Mirasi Kapadokya’ya ilişkin bazı kararlarını yargıya taşımıştık. Kurul üyeleri hakkında yapılan soruşturma ve görevden alınma nedenleri dava süreçlerimiz için çok önemli.  Bakanlığa resmi yazı ile soruşturma kapsamındaki müfettiş raporlarını sunduk. Cevap bekliyoruz”  dedi.

Candan, soruşturmanın dava süreçlerini de etkileyebileceğinin de altını çizerek Bakanlıkça açıklama yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Mimarlar Odası Ankara Şube Oda yöneticileri açıklama beklerken Koruma Kurulu üyeleri sessizliğini bozmuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurul-uyeleri-faksla-gorevden-alindi_115270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!