Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Kurulumuz En Az Yanlış Olanı Yaptı'

1914’te İtalyan Mimar Mongeri tarafından yapılan Majik Sineması'nın yerine otel ve ticaret merkezi yapılmasını öngören yeni projeye izin veren İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, kararı savundu: ‘‘Bina çürük, AVM de olsa, otel de olsa içine sahne yapılacak. Metroya zarar verme durumu Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden

yapi.com.tr
1 'Kurulumuz En Az Yanlış Olanı Yaptı'

914’te İtalyan mimar Mongeri tarafından yapılan Majik Sineması'nın yerine otel ve ticaret merkezi yapılmasını öngören yeni projeye izin veren İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, kararı savundu: ‘‘Bina çürük, AVM de olsa, otel de olsa içine sahne yapılacak. Metroya zarar verme durumu Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden incelenecek.’’

8 katı bodrum, 17 katlı projeyi onaylayan Kurul Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, Radikal Gazetesi'nden Ömer Erbil 'in sorularını cevapladı:

Bu nasıl koruma?

Bizden evvelki 1 No’lu Koruma Kurulu şöyle bir karar almış “Yalnız binanın cephesi korunur” demiş. Biz de “Bu cepheyle olmaz” dedik. Bina sanki yıkılmayacakmış gibi rölevesini, restüsyonunu çıkardık. Burası sinemadır esas olarak, sonradan tiyatroya çevrilmiştir. Ve buradaki bu salonu aynı yerinde muhafaza ettirdik.

Avan projesi elimde. Tamamen yıkılıyor bina...

Aldığımız karar çok açık ve net. Bu tiyatro aynen korunacaktır.

Kurul kararı önümde hocam, sadece ön cephe korunacak diyor.Ama uygulama projesi öyle değil. Ön taraftaki orijinal kısım kalıyor. Otel arkadan mı başlayacak?

Tabii. Bina içindeki tiyatroyu da koruyoruz.

Maksim de tarihi eser değil mi?

Orada hiçbir şey yok! Ne çatısı ne duvarı sağlam. Asıl Maksim’in olduğu yer tiyatronun olduğu yer, korunacak olan o.

ÇED raporu da sadece dış duvarlar korunacak diyor, avan projede ticaret alanı içinde bir tiyatro sahnesi yapılmış. Bina yıkıldıktan sonra ne anlamı var ki?

Çok açık söyleyim alınmış karar var yalnız duvar korunacaktır. Tüm derdim cephenin aynen yıkılmadan kalmasıdır. Artı bulunduğu yerde bir tiyatronun yapılmasıdır.

Demirören AVM, Beşiktaş Tütün deposu örneklerini biliyoruz...

Saray Sineması’ndakinin kurulumuzla alakası yok. Emek de Yenileme Kurulu’nun marifeti o. Yenileme olayında Demirören’de asıl mesele orada yapılan binaların tevhidi dahi yapılmamış. AVM yapmak yanlış.

Yanlışı düzeltmek için yanlışa devam etmek doğru mu?

Bir binanın yalnız cephesinin kalması demek, tiyatro dekoru gibi olur. Eski binanın da var olan fonksiyonu ya aynı olmalı ya da benzer olmalı. Her şey yanlış. Biz yanlışın üzerine nasıl daha az yanlış yaparız diye bakıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurulumuz-en-az-yanlis-olani-yapti_90230.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu "KORUMA KURULLARI", bir de numaralanmışlar, neyi, nasıl ve niçin korurlar, bilen var mı?... Önemli bütün olaylarda, bu kurullar "Biz burdayız!..." der gibi ortaya çıkarlar, problemler bir türlü çözülemez, uzar gider!... Gerekçeye bakar mısınız: "Daha az yanlış yapmak!..." Üstelik bunu ifade eden kişi de, tanınmış bir meslektaşımız... Böyle koruma ile, Güzel İstanbul bu hallere geldi!... Aynen devam, yakında Camiler vb'den başka yapı kalmayacak, o zaman da GEÇMİŞ OLSUN KORUNMUŞ İSTANBUL!... SELAM OLSUN TÜM KORUMA(MA) KURULLARINA!... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!