Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kurumaya 40 Kala

Özellikle kentlerde yaşayan 1 milyardan fazla kişi, 2050’ye kadar susuz kalabilir. Amerikan PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dergisinde yayımlanan araştırmada, kentleşmenin bu hızla devam etmesi halinde, 2050’ye doğru kentte yaşayan 993 milyon kişinin günde yaklaşık 100 litre suya sahip olabileceği belirtildi.

Radikal Gazetesi
Kurumaya 40 Kala

Özellikle kentlerde yaşayan 1 milyardan fazla kişi, 2050’ye kadar susuz kalabilir. Amerikan PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dergisinde yayımlanan araştırmada, kentleşmenin bu hızla devam etmesi halinde, 2050’ye doğru kentte yaşayan 993 milyon kişinin günde yaklaşık 100 litre suya sahip olabileceği belirtildi. Araştırmada, buna iklim değişikliğinin muhtemel etkilerinin de eklenmesi halinde 100 milyon kişinin daha, uzmanlara göre içme, yemek yapma ve tuvalet gibi kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli olan minimum 100 litre suya bile sahip olamayabileceği vurgulandı.

Araştırmaya göre su kıtlığından en fazla Hindistan’ın Mumbai, Yeni Delhi, Kalküta, Bangalor, Madras ve Haydarabad kentleri etkilenecek, Ganj deltasında 119 milyon kişi susuz kalabilecek. Bilim insanları Nijerya’nın Lagos, Benin’in Kotonu kentleriyle Filipinler’in Manila, Çin’in Pekin, İran’ın Tahran ve Pakistan’ın Lahor kentlerinin de susuzluktan etkileneceğine dikkati çekti.

Kuraklıktan balık ve diğer canlılar da etkilenecek

Araştırmaya imza atanlardan Rob McDonald, kentlerin su çekerek nehirleri kurutması halinde bunun balık ve diğer canlıları da etkileyeceğini belirterek, tarım alanında reformların yapılması gerektiğini vurguladı. Yoksul ülkelere içme suyu sağlamak için uluslararası fonların toplanması gerektiğinin belirtildiği araştırmada, BM’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelere yardım için 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolarlık fon oluşturma projesi üzerinde çalıştığı hatırlatıldı.

Bugün 150 milyon kişi günde 100 litreden az su tüketebiliyor. Bir Amerikalı ise günde ortalama 376 litre su kullanıyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kurumaya-40-kala_86529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!