Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuş Cenneti, 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' Kapsamında

245 farklı kuş türünün yaşadığı uluslararası üne sahip İzmir Kuş Cenneti, 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından iptal edilen "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsüne yeniden kavuştu. Kuş Cenneti, Çamaltı Tuzlası'nın özelleştirilmesine olanak sağlamak amacıyla, Yaban Hatayı Koruma Sahası statüsü, dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman

Yeni Asır Gazetesi
Kuş Cenneti, 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' Kapsamında

245 farklı kuş türünün yaşadığı uluslararası üne sahip İzmir Kuş Cenneti, 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından iptal edilen "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsüne yeniden kavuştu. Kuş Cenneti, Çamaltı Tuzlası'nın özelleştirilmesine olanak sağlamak amacıyla, Yaban Hayatı Koruma Sahası statüsü, dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin imzası ile kaldırılmişti.

Statünün kaldırılmasıyla ilgili kararın iptali için, Ege Doğa Derneği ve avukat Noyan Özkan tarafından İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne açılan dava görüşüldü. Mahkeme, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kararını iptal ederek, İzmir Kuş Cenneti'n, eski statüsü iade edildi.

Yasal güvence

İki ulusal ve bir uluslararası yasal koruma statüleri ile korunan İzmir Kuş Cenneti'nin içinde yer aldığı Tekel Çamaltı Tuzlası'nın özelleştirilmesi konusunun, 2006 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından gündeme getirildiğini kaydeden Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, şu bilgileri verdi:

"Çamaltı Tuzlası'nın özelleştirilmesine engel olan Yaban Hayatı Koruma Sahası statüsü, 2007 yılında, ilgililerin imzasıyla, hiçbir yasal gerekçe gösterilmeden kaldırılmıştı. Sonunda adalet yerini buldu. İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin kararının, Orman Bakanlığı ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün uygulamasını bekliyoruz. Karar, Kuş Cenneti'nin gelecek kuşaklara aktarılması için yasal bir güvence niteliğindedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-cenneti-yaban-hayati-koruma-sahasi-kapsaminda_68208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!