Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuş Cennetine Tehdit

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, İzmir Kuşcenneti’nde tedbirlerin yetersiz kalması nedeniyle flamingo ve tepeli pelikanların tehdit altında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sıkı, bu yıl İzmir Kuşcenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanlığı’na seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz

Hürriyet Gazetesi
Kuş Cennetine Tehdit

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, İzmir Kuşcenneti’nde tedbirlerin yetersiz kalması nedeniyle flamingo ve tepeli pelikanların tehdit altında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sıkı, bu yıl İzmir Kuşcenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanlığı’na seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na çağrı yaparak, Kuşcennetinin giderek büyüyen sorunlarının çözümü için bir an önce harekete geçilmesini istedi.

Kuluçkaya yatıyorlar

245 kuş türünün yaşadığı ve 68 türün kuluçkaya yattığı İzmir Kuşcenneti’nde flamingoların yok olduğunu tepeli pelikanların üremesini ise başıboş köpeklerin tehdit ettiğini ileri süren Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Üreme yeri İzmir Kuşcenneti’nde flamingoların üreme adacıkları dalga erozyonu nedeniyle her yıl biraz daha küçülüyor. 20 yıl önce flamingoların ürediği bir ada günümüzde artık yok olmuştur. Flamingoların Türkiye’de ve Kuşcenneti’nde üremesinin sigortası olan orta adada 2009 yılında 2 bin 945 flamingo yuvası olduğu halde aynı adada bu yıl ancak 2 bin 340 flamingo yuvası olmuştur. Böylece 2 yılda flamingo yuva sayısında yaklaşık yüzde 20 azalma olmuştur. İzmir Kuşcenneti’nde 5 yıl sonra bir çift flamingo bile kuluçkaya yatamayacaktır."

Üretemeleri tehlikede

Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Kuşcenneti'ndeki başıboş köpeklerin artmasının flamingolarla birlikte tepeli pelikanların üremesini de tehdit ettiğini belirterek, "Köpekler, tilkilere nazaran daha iyi yüzmeleri nedeniyle kuluçka adacıklarına giderek üreme kolonilerinin dağılmasına neden olmakta, yumurta ve yavruları yiyerek, kuşların kuluçka başarısını olumsuz etkilemektedirlar" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-cennetine-tehdit_73515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!