Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuşadası Projesine İkinci İptal

Kuşadası projesine ikinci iptal

NTVydın’ın Kuşadası İlçe Belediye Meclisi üyesi Ahmet Altunsoy, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştayın, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onanan imar planıyla ilgili bir grup belediye meclis üyesinin açtığı davayı karara bağladığını belirtti. Mahkemenin daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği davada, Kuşadası Belediyesi'nin hazırladığı imar planlarını iptal ettiğini ifade eden Altunsoy, Aydın 1. İdare Mahkemesi'nin de önceki günlerde proje kapsamında verilen inşaat ruhsatlarını iptal ettiğine dikkati çekti.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın meclis ve yargı kararlarını hiçe sayarak verdiği ruhsatın mahkemece iptal edilmesiyle Kuşadası’na karşı kent suçu işlendiğinin sabit olduğunu ileri süren Altunsoy, “Kuşadası’nın ufkunu ve tarihsel-kültürel siluetini kapatan limandaki inşaatlar, onun kestiği ruhsatla mümkün olmuştur. Kuşadası ve halkının ortak çıkar ve beklentilerini temsil etmesi gerekirken, yatırımcı Kutman-Ofer’in sözcüsü gibi davranan Sayın Belediye Başkanı’na meclisimiz zaten faaliyet raporunu onaylamayarak gereken yanıtı vermişti” dedi.

Altunsoy açıklasamında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın da yargı kararlarından ders çıkararak yıllardır imar talanı ve çarpık yapılaşmadan olumsuz etkilenen Kuşadası’na plan dayatmaları yapmaması gerektiğini söyledi.

CHP: Sürpriz olmadı
CHP İlçe Başkanı Nail Özazman ise, hukuka aykırı inşaatların plan ve ruhsatlarının iptal edilmesinin kendileri için sürpriz olmadığını belirtti.

Kıyı Yasası’nda değişiklik yapan yasa tasarısının Meclis’te görüşüldüğünü ifade eden Özazman, “Tüm siyasi partileri, tüm çevre örgütlerini, tüm yurttaşları kıyılarımızı savunmaya çağırıyoruz. Yerel yetkililerin ise her iki mahkeme kararını en kısa sürede yerine getirmelerini istiyoruz” dedi.

Egeports: Tüm işlemler yönetmeliğe uygun
Öte yandan, özelleştirilen Kuşadası Limanı’nı alan Mehmet Kutman-Sami Ofer ortaklığının Egeports şirketi ise, tüm işlemlerin ilgili yönetmelik çerçevesinde yaptıldığını açıkladı.

Kutman-Ofer ortaklığının aldığı Galataport ihalesi de iptal edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasi-projesine-ikinci-iptal_45486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!