Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşadası’nda Endişeli Bekleyiş

Kuşadası’nda üç gün önce başlayan yağmurla birlikte heyelan oluşan Tuntaş Marina Sitesi’nde tehlike büyüyor. C ve D blokları, dün sabah başlayan sağanak yağmurla birlikte yaklaşık iki metre daha kaydı. Bahçe duvarları yıkıldı. D blokun kayması bitişikteki Kitaş Sitesi’nde endişeye neden oldu. Yetkililer yağmurların aynı şekilde sürmesi halinde D

Hürriyet EGE
Kuşadası’nda Endişeli Bekleyiş

Kuşadası’nda üç gün önce başlayan yağmurla birlikte heyelan oluşan Tuntaş Marina Sitesi’nde tehlike büyüyor. C ve D blokları, dün sabah başlayan sağanak yağmurla birlikte yaklaşık iki metre daha kaydı. Bahçe duvarları yıkıldı. D blokun kayması bitişikteki Kitaş Sitesi’nde endişeye neden oldu. Yetkililer yağmurların aynı şekilde sürmesi halinde D bloğun bir iki gün içinde tamamen yan yatabileceğini söyledi.

İşte sorumlular

Mimarlar Odası Kuşadası Temsilcisi Ümit Acar, heyelanla ilgili şu görüşleri savundu:

“Sadece kayan binaların yeri değil, o bölgenin tamamı 2. derece zemini kusurlu jeolojik alan. Kent imar planlarına bu işlenmiştir. En fazla iki katlı yapı yapılabilir. Ancak rant uğruna geçmişte imar planı değiştirilerek beş kata izin verildi. Bu alana yapılacak olan binaların fore kazıklarla güçlendirilmesi gerekir. Maliyeti yüksek olduğu için kimse uygulamıyor. Burada üç sorumlu var. Birincisi yapı denetim firması buraya nasıl zemin uygunluk raporu verdi? İkincisi belediye imar paftalarında açıkça j-2 yazan alanda nasıl bu izni verdi ve denetim firmasının raporunu nasıl kabul etti? Nasıl imar izni verdi? Ve son olarak müteahhit eğer J-2 nin ne olduğunu, bölgenin özelliğini bilmiyorsa nasıl müteahhitlik yapar?”

Belediye eski meclis üyesi ve Kent Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Ahmet Altınsoy da belediye ve müteahhittin faciayı doğal afet olarak nitelendirmesine tepki gösterdi, “Yaşananların doğal afetle hiçbir ilgisi yoktur. Gerçekleri sakladığınızda bu faciaların yaşanması kaçınılmaz oluyor. Bilimin ışığını, rehberliğini kabul etmeyenlerin sonu budur” dedi.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasinda-endiseli-bekleyis-_76577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!