Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kütahya, Tarihi Evlerini Yeniliyor

Kütahya Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu envanterine girmiş 482 tarihi binanın restorasyonu için Mimarlar Odası’yla protokol imzaladı.

NTV-MSNBCb>Kütahya Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu envanterine girmiş 482 tarihi binanın restorasyonu için Mimarlar Odası’yla protokol imzaladı.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, binaların incelenmesi aşamasında röleve, restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının fiyatların yüzde 20’si kadar bedelle Mimarlar Odası’na bağlı mimarlar tarafından yapılacağını söyledi.

Başkan İça, sorunun çözümü için Mimarlar Odası ile işbirliğine gittiklerini ifade etti. “Protokole göre, bu tür yapıların proje bedelini ödeyemeyecek durumdaki vatandaşların belediyeye başvurmaları durumunda, bedelin kendileri tarafından karşılanacağını belirten başkan İça, restore ettirmek istemeyen mülk sahiplerinin de binalarını satmalarının sağlanacağını kaydetti.
Mimarlar Odası Kütahya Şube Başkanı Ertan Arık da Kütahya’da metruk halde bulunan tarihi yapıları, “komadaki hastaya” benzeterek, binaların ilgisizlik ve bakımsızlıktan kurtulması için ilkadımın atıldığını söyledi. Arık röleve, restorasyon ve restitüsyon projeleri için 20 mimarın görev alacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutahya-tarihi-evlerini-yeniliyor_25581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!