Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kütahya'da Bulunan 4 Bin Eser için Üniversitede Müze Kuruluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya Seyitömer Höyüğü'nde yürütülen kazıda bulunan 4 bin eserin sergilenmesi amacıyla Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) müze kurulması yönündeki talebi onayladı. DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, üniversitenin Merkez Yerleşkesi'nde müze kurulmasına yönelik taleplerinin Bakanlıkça onaylandığını söyledi.

yapi.com.tr
Kütahya'da Bulunan 4 Bin Eser için Üniversitede Müze Kuruluyor

EM>Fotoğraf: Ömer ÜRER / AA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya Seyitömer Höyüğü'nde yürütülen kazıda bulunan 4 bin eserin sergilenmesi amacıyla Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) müze kurulması yönündeki talebi onayladı. DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, Kültür ve Turizm Bakanlığından kendilerine gönderilen yazıda, üniversitenin Merkez Yerleşkesi'nde müze kurulmasına yönelik taleplerinin onaylandığının belirtildiğini söyledi.

Uzun süredir uğraş verdikleri konunun olumlu sonuçlanmasına sevindiklerini ifade eden Prof. Dr. Önce, Rektörlük binasının alt katında geniş imkanlara sahip salonda öncelikle üniversiteye ait kültür ve sanat varlıklarını sergileyeceklerini bildirdi. Prof. Dr. Önce, DPÜ Arkeoloji bölümünün 2006 yılından bu yana il merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Seyitömer Höyüğü'ndeki kazıları yürüttüğünü anımsatarak, şöyle devam etti:

''Höyükten şimdiye çıkan yaklaşık 4 bin eser çıkarıldı. Bunlar çok değerli eserler ve fiziki imkansızlıklardan dolayı kent merkezindeki Arkeoloji Müzesi'nde sergileme imkanı yok. Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün'ün DPÜ'de müze oluşturulmasına ilişkin olumlu görüşü ve gayretleri vardı. Sonuçta Bakanlığa yaptığımız müracaat kabul edildi. Nihai olarak Arkeoloji bölümümüzün Seyitömer Höyüğü'nde yürüttüğü kazıda bulunan 4 bin eserin sergilenmesi için üniversite yerleşkesinde müze kurulması talebimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığınca onaylandı.''

Müzeye tahsis ettikleri salonda güvenlik kameralarıyla bütün önlemleri aldıklarına işaret eden Önce, Seyitömer Höyüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) sahasında olduğundan müzenin iç donanımının TKİ Genel Müdürlüğünce sağlanacağını anlattı. 
    
Müzeyi vatandaşlar da gezebilecek

 

Prof. Dr. Önce, Devlet Malzeme Ofisinden vitrinleri alarak müze kurulmasına ilişkin ihale sürecini başlatacakları bilgisini verdi. Üniversitede müze kurulmasının önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Önce, şunları kaydetti:

''Üniversitemizde böyle bir müzenin kurulması çok güzel. 37 bin civarında öğrencimiz var. Öğrencilerimizin, öğretim görevlilerimizin, velilerin, çalışanlarımızın, hatta Kütahya halkının bu eserleri görmesinin büyük bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Zaten bu nedenle müze talebinde bulunmuştuk. Gönül ister ki, tamamen ayrı bir müze binası yerleşkemizde olsun. Onun da hazırlığını yapmıştık, ancak bütçemizde yeterli imkan olmadığından şimdilik gerçekleştiremedik. Müzeye onay verilmesi sadece üniversite için değil, Kütahya açısından da güzel bir olay. Kültür ve sanat varlıklarımızı halkımıza, öğrencilerimize ne kadar yansıtırsak, kültür ve sanata ilgilerini artırmış oluruz. Üniversite ortamı sadece eğitim değil aynı zamanda kültür ve sanat ortamıdır. Müze için büyük çaba harcadık, sonuçlarını yakın sürede göreceğiz.'' 
    
Seyitömer Höyüğü


 

Seyitömer Höyüğü'nde kazı çalışmaları, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989'da Eskişehir Müze Müdürlüğünce başlatıldı. Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünün 1990-1995 yılları arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006'dan itibaren DPÜ Arkeoloji Bölümünce ele alındı.

TKİ Genel Müdürlüğü ve DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol gereğince her yıl 6'şar aylık dönemler halinde yürütülen kazı çalışmalarının bu yıl tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından yaklaşık 500 milyon lira değerinde linyit kömürü çıkarılmaya başlanması hedefleniyor. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutahyada-bulunan-4-bin-eser-icin-universitede-muze-kuruluyor_78577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!