Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kütahya'da Deprem!

Gece saat 23.15’te merkez üssü Simav olan 5,9 büyüklüğünde deprem, Kütahya’nın yanı sıra Türkiye'nin Marmara, Ege İçanadolu bölgesindeki illerde de hissedildi. 10’u aşkın ilde insanları sokaklara döken depremde Cevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun verdiği ilk bilgiye göre 2 kişi hayatını kaybetti, 1’ü ağır 79 kişi de yaralandı. Depremde en büyük hasar,

Radikal Gazetesi
Kütahya'da Deprem!

Gece saat 23.15’te merkez üssü Simav olan 5,9 büyüklüğünde deprem, Kütahya’nın yanı sıra Türkiye’nin Marmara, Ege İçanadolu bölgesindeki illerde de hissedildi. 10’u aşkın ilde insanları sokaklara döken depremde Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun verdiği ilk bilgiye göre 2 kişi hayatını kaybetti, 1’ü ağır 79 kişi de yaralandı. Depremde en büyük hasar, merkez üssü Simav’da meydana geldi. Evlerin büyük çoğunluğunda, derin çatlaklar meydana geldi.

5 katlı bina mucize eseri yıkılmadı

Sarsıntıda en fazla hasar, 4 Eylül Mahallesi Hamza Özcan Sokak’daki 5 katlı apartmanda meydana geldi. Binanın alt katındaki işyerinin çökmesiyle birlikte birinci kattaki daire, zemin kat seviyesine düştükten sonra yandaki 4 katlı binanın üzerine yan yatarak mucize eseri yıkılmadı. Bu sırada apartmandaki dairelerin bazılarında ısınmak için kullanılan sobaların devrilmesiyle küçük yangınlar çıktı. Sarsıntı sırasında üzerine dolap düştüğü için yaralanan Alpay Özen, eşi Cansel Özen 14 yaşındaki kızı Şeyma Özen ile 3 yaşındaki oğlu Ali Mert Özen ve diğer apartman sakinleri, itfaiye ekiplerinin yardım merdiveni ile kurtarıldı.

Hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilen Alpay Özen, "Çocukları uyutmaya çalışırken önce öncü ardından da büyük deprem meydana geldi. Sonra büyük bir gürültüyle apartmanda yıkılma oldu. Kendimizi güçlükle kurtarabildik" dedi. İlçedeki çok sayıda işyeri ve evin camları kırıldı, binaların sıvaları döküldü.

10 öğrenci tahliye edildi

İlçede Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı yurtlardan Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin yurdunda kalan 10 öğrenci daha yeni bina olan Anadolu Öğretmen Lisesi’nin yurduna götürüldü. Okulların 19 Mayıs nedeniyle tatil olmasından dolayı da yurtlarda öğrenci bulunmadığı bildirildi. İlçede incelemelerde bulunan Kütahya Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, 2009 depreminde zarar gören ve güçlendirmeleri yapılan okullarda hasarın daha büyük olduğunu, ancak kullanılan okullarda eğitimi aksatacak zararın meydana gelmediğini, kesin incelemenin daha sonra yapılacağını bildirdi.

Takviye polis ekipleri gönderildi

İlçedeki dehşet anlarının ardından vatandaşların evlerine girmemeleri üzerine Kütahya ve çevre illerden çok sayıda polis ekibi, bölgeye kaydırıldı. Ekipler ikişerli, üçerli gruplar halinde sokak aralarında dolaşarak güvenliği özellikle de hırsızlık olaylarına karşı önlem aldı.

İnsanlar sokakta ateş etrafında sabahladı

Çok sayıda artçı sarsıntının da meydana geldiği ilçede yeni depremlerin olmasından endişe eden vatandaşlar, sokaklarda, parklarda ateş yakarak topluca ısınmayla çalıştı. Bazı vatandaşlarda geceyi araçlarında geçirmeye tercih etti. İlçe garajında evlerine gitmeyi bekleyen birçok üniversite öğrencisi, 2009 yılındaki depremi de yaşadıklarını dile getirdi. Öğrencilerden Mehmet Akif Erol, 2009 yılındaki depremde balkondan atlayınca kolunun kırıldığını, bu kez de kaçmaya çalışırken dolaba çarparak kaşının yarıldığını, burnunun kırıldığını söyledi.

Tüm ihtiyaçlar giderilecek

Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan ise, günün ağarmasıyla net tablonun ortaya çıkacağını, insanların sağduyulu olmalarını, tüm ihtiyaçlarının giderileceğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutahyada-deprem_87459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!