Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kutlama Değil Mücadele Günü

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nce düzenlenen basın toplantısında konuşan şube başkanı Eylem Tuncaeli, sorunlarla iç içe yaşarken insanın ve çevrenin bir bütün olarak ele alınmadığı, çevrenin bir rant alanı olarak görüldüğü, politikasızlığın politika haline geldiği bir dönemde 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlama değil, bir mücadele

Cumhuriyet Gazetesi5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yurt genelinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliklerde, küresel ısınma felaketine, nükleer santral tehdidine ve tehlikeli atık sorunlarına dikkat çekildi. İstanbul’daki etkinlikler kapsamında, Tunceli Dernekleri Federasyonu dün Tünel’den Taksim Meydanı’na dek yürüyerek Munzur’da yapılması planlanan barajları protesto etti. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nce düzenlenen basın toplantısında konuşan şube başkanı Eylem Tuncaeli, sorunlarla iç içe yaşarken insanın ve çevrenin bir bütün olarak ele alınmadığı, çevrenin bir rant alanı olarak görüldüğü, politikasızlığın politika haline geldiği bir dönemde 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlama değil, bir mücadele günü olarak gördüklerini belirtti.

Belediyelerden etkinlikler

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve çevre semtlerdeki okulların öğrencileri, Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde bir araya gelerek Dünya Çevre Günü nedeniyle yurttaşlara bitkisel atık yağ toplama kabı, ambalaj atık poşeti ve broşür dağıttı. Eminönü Belediyesi’nin, “Su Hayattır” sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, öğrenciler Yeni Cami önünde toplanarak Sultanahmet Meydanı’na “Yeşil Çevre, Okuyan Gençlik Yürüyüş” gerçekleştirdiler, Küçükçekmece Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilköğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Ambalaj atıklarından en güzel doğa figürünü sen yap” ve “Atık pil toplama” yarışmalarını kazananlara ödülleri dağıtıldı.

Yaşamı savunmakla eşdeğer

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) üyeleri, Dünya Çevre Günü nedeniyle İzmir Konak Alanı’nda basın açıklaması yaptı. EGEÇEP Dönem Sözcüsü Erhan İçöz, “Çevre hakkını savunmak yaşamı savunmanın ta kendisidir. Bu bilincin oluşturulması, öğrencilere çöp toplatılmasıyla sağlanamaz” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kutlama-degil-mucadele-gunu_61944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!