Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Kutsal Aile’ Tehlikede

İspanya ve diğer Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantıyı sağlayacak hızlı tren için inşa edilen demiryolu tüneli, ünlü mimar Antonio Gaudi’nin (1852-1926) tamamlanmamış başyapıtı “Sagrada Familia” (Kutsal Aile) bazilikasının 4 metre yanından geçecek. Trenin yol açacağı sarsıntıların esere zarar vermesinden endişe duyan protestocuların gösterileri

Cumhuriyet Gazetesi
‘Kutsal Aile’ Tehlikede

İspanya ve diğer Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantıyı sağlayacak hızlı tren için inşa edilen demiryolu tüneli, ünlü mimar Antonio Gaudi’nin (1852-1926) tamamlanmamış başyapıtı “Sagrada Familia” (Kutsal Aile) bazilikasının 4 metre yanından geçecek. Trenin yol açacağı sarsıntıların esere zarar vermesinden endişe duyan protestocuların gösterileri devam ediyor. Aktivistler son olarak 20 bin tonluk binanın çöküşünü gösteren bir canlandırmayı kayda aldılar.

Geçen günlerde İspanyol parlamentosunda tünelin yapımını askıya alan bir oylama yapıldı. Bağlayıcılığı olmayan oylamanın, Zapatero hükümeti üzerinde en azından siyasi bir baskı oluşturması umuluyor. Bağımsız uzmanlar da Barselona’yı, yakında Papa tarafından kutsanacak esere zarar verme tehlikesi olmaksızın Fransa sınırına bağlayacak alternatif bir güzergâh öneriyorlar. İspanya Ulaştırma Bakanı ise yaptığı açıklamada, alternatif rotanın pahalıya mal olacağını ve beklenen hızlı bağlantıyı iki yıl geciktireceğini belirtti.

Sagrada Familia Vakfı, İspanyol Yüksek Mahkemesi’ne 6. resmi şikâyetini yapmaya hazırlanıyor. Vakıfça yapılan açıklamada, Gaudi’nin eserde destek kullanmadığına, çatının da çok sayıda küçük taştan oluştuğuna ve en hafif sarsıntının bile yapıya büyük zarar vereceğine dikkat çekildi.

Bir süre önce Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi tarafından yayımlanan bir rapor, projeyi AB teknik ve güvenlik standartlarına uyulması nedeniyle kutlarken İspanyol hükümetiyle UNESCO miras uzmanlarını bir araya gelmeye çağırdı.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ve her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçi çeken eserin Gaudi tarafından 1882 yılında başlayan inşası, sanatçının 1926 yılında 74 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle yarım kalmıştı. Eserin yapımı bağışlarla devam etmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutsal-aile-tehlikede_80786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!