Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kutsal Dağ 7 Yılda Küllerinden Doğdu

Selçuk’ta her yıl binlerce turisti inanç turizmiyle kendine çeken Meryemana evinin de içinde bulunduğu Bülbül Dağı 20 Ağustos 2006 yılında çıkan orman yangınlarında büyük zarar gördü. Ancak yedi yılda yapılan ağaçlandırma çalışması sonucu, yanan yerler yemyeşil bir görünüme kavuştu.

yapi.com.tr
Kutsal Dağ 7 Yılda Küllerinden Doğdu

DHA'nın haberine göre, Bülbül Dağı Sarıtepe mevkiinde yazın en sıcak günlerinde başlayan yangında alevler Meryamana Evi'nin kapısına kadar dayandı. Mucizevi şekilde Meryemana Evi çevresindeki ağaçlar kurtuldu, burası küçük bir yeşil ada halinde kaldı. Yangında 350 hektar alan kül olurken, o sırada Mmeryemana'yı ziyaret eden çok sayıda turist yanmaktan kurtarıldı. Yangına dayanıklı ağaçlandırma çalışmalarıyla kutsal dağ yeniden yeşerdi. Kapkara alan yeşile büründü, yeni bir orman filizlendi. Yeni yangın şeritleri de yapılarak Meryamana evi güvenlik altına alındı.

Yangın havuzu da yapıldı

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yanan sahaya 46 bin fıstıkçamı, 160 bin kızılçam, 30 bin kara servi, 21 bin mavi servi, 4 bin 500 toros sediri, 15 bin yalancı akasya, 3 bin mersin, 900 mantar meşesi, 300 top akasya, 500 dişbudak, 315 defne, 3 bin zakkum, 200 erguvan ve 300 katırtırnağı dikti. Ayrıca Meryemana mevkisinde orman yangınlarında kullanılmak üzere helikopterlerin su alabileceği havuz da yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutsal-dag-7-yilda-kullerinden-dogdu_112813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!