Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kütüphaneler Kültür Muhitleri Haline Getirilecek"

İstanbul'da yapılacak yeni kültür-sanat projelerine dair açıklamalarda bulunan Kültür Bakanı Kurtulmuş, "Yaşayan Kütüphaneler" projesi kapsamında kütüphanelerin, kültür muhitleri haline geleceğini bildirdi.

yapi.com.tr/AA
"Kütüphaneler Kültür Muhitleri Haline Getirilecek"

Topkapı Sarayı Müzesi'nde gerçekleştirilen "Geleneksel Bayramlaşma Töreni" ve "Baklava Alayı" etkinliğine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, müze çalışanlarıyla bayramlaşarak, onlara baklava ikram etti.

Kültür ve sanatın büyük oranda gelenekler vasıtasıyla gelecek nesillere aktarıldığının altını çizen Kurtulmuş, "Bu törenin bu anlamda geçmişte yaşadıklarımızı hatırlamak, tarihteki güzel ve önemli geleneklerimize sahip çıkmak, oradaki güzellikleri kendi köklerimizin zenginliği olarak kabul edip, bunları sonraki nesillere aktarmak gibi bir sorumlulukla yerine getirildiğini ifade etmek isterim." diye konuştu.

Kurtulmuş, etkinlik sonrasında basın mensuplarına İstanbul'da yapılacak kültür-sanat projelerine ilişkin de açıklamada bulundu.

Kütüphaneler kültür muhitleri haline getirilecek
Kurtulmuş, tüm Türkiye'de hayata geçirilen "Yaşayan Kütüphaneler" başlıklı proje kapsamında da, başta Beyazıt Kütüphanesi olmak üzere Türkiye'deki 71 halk kütüphanesinin her gün 23.00'e kadar kullanıcılarının her türlü ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırlandığını aktardı.

Kütüphaneleri, proje ile birer kültür muhitleri haline getirmek istediklerine vurgu yapan Kurtulmuş, "Cumhurbaşkanımızın dediği kıraathaneler budur. Bu anlamda da insanların okuduğu, tartıştığı, müzakere ettiği mekanlardır. Hatta Beyazıt Kütüphanesi'nde geceleri Türk musikisi, tasavvuf musikisi meşkleri yapılıyor. Sanatçılar, sanat dostları geliyor." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, Topkapı Sarayı içerisinde de 27 tadilat ve tamir projesinin devam ettiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Topkapı Sarayı ile ilgili şöyle bir hayalimiz var. Sarayın etrafında Sur-u Sultani dediğimiz surlar var. Surların bir kısmı şu anda Topkapı Sarayı'na ait değil. Sur-u Sultani'nin tamamını Topkapı Sarayı'nın içerisinde katarak, bu alan içerisinde kalmış diğer kamu binalarının da Topkapı Sarayı'na dahil edilerek buranın çok çeşitlilik arz eden kültür havzası haline dönüştürülmesini temin etmek, restorasyon çalışmalarının bir sonrasıdır. Topkapı Sarayı ile ilgili daha geniş hayalimiz ise Fransız Hapishanesi'nden Sepetçiler Kasrı'na kadar olan alanı trafiği mümkünse yerin altına alarak, bu alanı kültür, sanat, turizm alanı getirmek ve milyonlarca kilometrelik araziyi de dünya halkının istifadesine sunmaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutuphaneler-kultur-muhitleri-haline-getirilecek_166361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!