Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuyu Sularının Yüzde 40'ı 'İçilemez' Çıktı

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri (GASKİ) Genel Müdürü Fahrettin Uslusoy, vatandaşların, şehir merkezindeki kuyu sularını kullanmamalarını istedi. Gaziantep genelinde 2 bin 500 civarında kuyudan numune aldıklarını söyleyen Uslusoy, özel kuyulardan alınan numunelerin yüzde 40'nın suyunun içilemez olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Zaman Gazetesi
Kuyu Sularının Yüzde 40'ı 'İçilemez' Çıktı

SPAN lang=EN> Gaziantep genelinde 2 bin 500 civarında kuyudan numune aldıklarını söyleyen Uslusoy, özel kuyulardan alınan numunelerin yüzde 40'nın suyunun içilemez olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Uslusoy, kuyuların bulunduğu bölgelere 24 saat su verdiklerini, kuyu sularının bahçe sulama dışında kullanılmaması gerektiğini belirtti. Vatandaşın, uyarılarını dikkate almasını isteyen Uslusoy, aksi halde önemli hastalıkların baş gösterebileceğini kaydetti.

Sudan dolayı herhangi bir rahatsızlık yaşamamak için evlerdeki depoların da periyodik olarak temizlemesi gerektiğini söyleyen Uslusoy, depolarda biriken ve dış tesirlere açık olan kirliliğin de dezenfekte edilmesi gerektiğini kaydetti. Uslusoy, "Son sistem ileri teknoloji ile suyumuzu arıtıyoruz. Laboratuvarlarda vatandaşlarımızın her türlü suyundan, kuyu, musluk şebeke suyundan aldığımız numunelerin hepsini ücretsiz yapıyoruz. Vatandaşımız kullandığı sudan bir endişe duyuyorsa, bu endişeyi giderecek çalışmayı bize bir telefon ederek giderebilir. Bu çalışmaların hepsini ücretsiz yapıyoruz" dedi. Şehre gelen sudan günlük 60-65 numune aldıklarını söyleyen Uslusoy, kente verilen suyu ilk kaynağından sonuna kadar analiz ettiklerini belirtti. Yapılan çalışmaları İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak yaptıklarını hatırlatan Uslusoy, yapılan analizlerde şehrin suyunda bir problem olmadığını ifade etti.

Gaziantep'e iki kaynaktan su verdiklerini anımsatan Uslusoy, "Şehre, Kartalkaya Barajı ve Mizmilli yer altı kuyularından su temin ediyoruz. Bu iki kaynağında şehre mesafesi 45-50 kilometre arasında. Gaziantep'e su uzun mesafeden geliyor. Uzun mesafeden aldığımız sulara dikkat ediyoruz. Günlük 60-65 numune alarak analiz yapıyoruz. Laboratuarımızı son sistem aletlerle yeniledik. Bu çalışmayı İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa yapıyoruz. Suyun kaynak noktasından vatandaşımıza ulaştığı noktaya kadar analiz yapıyoruz. Yapılan analizler sonucunda Gaziantep'in suyunda problem olmadığını görüyoruz. Herhangi bir kirlilik ve ağır metal yok. Son günlerde, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi suyun tartışıldığı problemlerin hiçbiri Gaziantep'te yok" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuyu-sularinin-yuzde-40i-icilemez-cikti_62695.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!