Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuzey Kutbu 10 Yıl Sonra Sizlere Ömür!

Birkaç yıl önce yaklaşık 2080 yılına kadar Kuzey Kutbu’nda buz kalmayacağını savunan bilim insanları, buzun çok inceleşmesi nedeniyle böyle giderse Kuzey Kutbu denizlerinde 5 ile 10 yıl arasında yazları buz kalmayacağını söylüyor.

Radikal Gazetesi
Kuzey Kutbu 10 Yıl Sonra Sizlere Ömür!

Bilim adamları, Kuzey Kutbu’nda önümüzdeki 5 ile 10 yıl arasında buz kalmayacağını hesaplıyor. ABD Milli Kar ve Buz Veri Merkezi’ndeki (NSIDC) bilgilere göre, Kuzey Kutbu’ndaki buz bu yıl, geçen yılın başlarına oranla daha büyük bir alanı kapladı, ancak erimesi, geçen yıl rekor buz kaybının olduğu Haziran ayına göre daha fazla oldu.

Bundan birkaç yıl önce, yaklaşık 2080 yılına kadar Kuzey Kutbu’nda buz kalmayacağını savunan bilim adamları şimdi, buzun çok ince katman oluşturması nedeniyle daha kolay eridiğini ve böyle gittiği takdirde Kuzey Kutbu denizlerinde 5 ile 10 yıl arasında yazları buz kalmayacağını söylüyor.

İklim açısından bu erimenin ısınma oranının artması ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi küresel etkilerinin olabileceği öngörülürken, Kuzey Kutbu’nu çevreleyen ülkelerin, eriyen buzun beraberinde getireceği ekonomik fırsatları değerlendirmeye başladığı ileri sürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-kutbu-10-yil-sonra-sizlere-omur_62218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!