Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuzey Ülkeleri Süper Güç Olacak

Kutapların erimesiyle dünyanın politik dengesi de tamamen değişecek. ABD’nin saygın UCLA Üniversitesi’nde dünya coğrafyası profesörü olan Laurence Smith’e göre dünyanın 2050’deki yeni süper güçleri Kanada ve İskandinav ülkeleri olacak. Smith yükselen sıcaklıkların dünyanın diğer yerlerinde kaynak kıtlıklarına neden olacağını, bu ülkelerde ise

Radikal Gazetesi
Kuzey Ülkeleri Süper Güç Olacak

Kutapların erimesiyle dünyanın politik dengesi de tamamen değişecek. ABD’nin saygın UCLA Üniversitesi’nde dünya coğrafyası profesörü olan Laurence Smith’e göre dünyanın 2050’deki yeni süper güçleri Kanada ve İskandinav ülkeleri olacak. Smith yükselen sıcaklıkların dünyanın diğer yerlerinde kaynak kıtlıklarına neden olacağını, bu ülkelerde ise buzulları çözerek, donmuş kaynakları kullanabilir hale getireceğini söyledi.
“Yeni Kuzey”i oluşturan ülkelerin küresel ısınmayla gelecek katastrofik değişimlerden hemen hemen hiç etkilenmeyeceği, ekin üretimi ve içme suyu rezervleri tükenecek olan dünyanın diğer bölgelerine de gerekli tedariği bu ülkelerin sağlayacağını belirtti.

Geleceğin en büyük sıkıntılarının sel, su kıtlığı, sıcak hava dalgaları ve şiddetin hâkim olduğu şehirler olacağını söyleyen Smith, Kuzey Amerika, Grönland ve Rusya gibi seyrek nüfuslü bölgelerin, 2050 yılında göç mıknatısı haline geleceğini de sözlerine ekledi. Smith’e göre, buzulların erimesi sonucu dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi haline gelecek olan Kanada’nın nüfusu yaşanacak göçler sonucunda yüzde 30 oranında artacak.

Kanada’nın kentleri mega olacak

Yine yaşanacak erimeler nedeniyle ticaret gemilerinin, Atlantik’ten Uzakdoğu’ya direkt geçişini sağlayacak rotalar açılacağını da iddia eden Smith, vahşi hayatın 65 milyon yıl önce dinozorların yok olmasından sonraki en büyük soy tükenmesiyle karşı karşıya kalacağını da savundu. Profesör Smith, Toronto, Montreal, Vancouver, Moskova, Oslo ve Stockholm’u geleceğin mega şehirleri olarak ilan ederken, Çin’in de ABD’nin yerini alacağını da söyledi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ulkeleri-super-guc-olacak_82517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!