Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kyme Antik Kenti Günyüzüne Çıkıyor

Aliağa Nemrut limanlar bölgesindeki Kyme’de İtalyan kazı ekiplerince 25 yıldır sürdürülen kazı çalışmaları, son 4-5 senede kazandığı hızla antik kentin ihtişamını gözler önüne sermeye başladı. Uzun seneler İtalyan arkeolog Prof. Sebastiana Lagona ve ekibinin yürüttüğü, bu yıldan itibaren Calabria Üniversitesi’nden vatandaşı Prof. Antonio La Marca

Milliyet Gazetesi
Kyme Antik Kenti Günyüzüne Çıkıyor

Aliağa Nemrut limanlar bölgesindeki Kyme’de İtalyan kazı ekiplerince 25 yıldır sürdürülen kazı çalışmaları, son 4-5 senede kazandığı hızla antik kentin ihtişamını gözler önüne sermeye başladı. Uzun seneler İtalyan arkeolog Prof. Sebastiana Lagona ve ekibinin yürüttüğü, bu yıldan itibaren Calabria Üniversitesi’nden vatandaşı Prof. Antonio La Marca ve ekibinin devraldığı çalışmalarda önemli ilerleme kaydedildi.

Ekipten Türk arkeolog Cenker Atila, Kyme’nin M.Ö. 2 binli yıllarda Yunanistan’dan göç eden Aiol’lar tarafından kurulan önemli bir kent olduğunu söyledi. O dönemde yaklaşık 100 bin nüfusa sahip olduğunun tahmin edildiğini bildiren Atila, "Bütün çalışmaların 25 yıllık bir geçmişi var ama son 4-5 yılda yapılanlar 20 seneden daha fazla" dedi.

Halen 4-5 sektörde birden kazı yapıldığını belirten Cenker Atila, şunları kaydetti: "Bunlardan en önemlisi ilk defa tiyatroda çalışmaya başladık. Kent, Roma döneminde şehir merkeziyken, M.S. 2-3’üncü yüzyıllarda terk ediliyor ve sonra muhtemelen kutsal bir alan haline getiriliyor. Bunu da agora bölümünde ortaya çıkardığımız en erken kilise yapısından anlıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kyme-antik-kenti-gunyuzune-cikiyor_72296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!