Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Laboratuvarda Ağır Çekim Deprem Tatbikatı

Depremleri artık ağır çekimde izleyebileceğiz. ODTÜ'de kurulan Deprem Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi'nde normalde 20-30 saniye süren depremler iki-üç saat sürede gerçekleştirilerek binaların depreme tepkileri anlık olarak izlenebiliyor.

Radikal Gazetesi
Laboratuvarda Ağır Çekim Deprem Tatbikatı

epremleri artık ağır çekimde izleyebileceğiz. ODTÜ'de kurulan Deprem Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi'nde normalde 20-30 saniye süren depremler iki-üç saat sürede gerçekleştirilerek binaların depreme tepkileri anlık olarak izlenebiliyor. ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, merkezin AB 6. Çerçeve Programı kapsamında üç yıl önce kurulmaya başlandığını ve tamamlanmak üzere olduğunu anlatıyor. Laboratuvarda daha önce Türkiye'de yapılamayan birçok test gerçekleştirilebilecek.

AB'nin projeye katkısının 1 milyon avro civarında olduğunu belirten Sucuoğlu'na göre deneyi hazırlamak da pahalı bir iş ve bir deneyin tamamlanması iki-üç günü bulabiliyor. Mayısta altyapı çalışmasının bitmiş olacağını söyleyen Sucuoğlu, bundan sonra başka AB projeleri ve Avrupa'daki diğer laboratuvarlarla ortak deneysel çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Sucuoğlu, yavaş yavaş kullanılmaya başlanan sismik izolasyon adlı yeni yöntemin de gelecekte tüm inşaatlarda kullanılabileceğini belirtiyor. Bu sistemle inşa edilen binalarda, deprem sarsıntıları çok daha hafif hissedilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/laboratuvarda-agir-cekim-deprem-tatbikati_59445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!