Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ladik Çimento Akçansa'ya Devredildi

Sabancı Holding ve HeidelbergCement Group ortak kuruluşu Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Ladik Çimento fabrikasını Türkerler İnşaat'dan satın almasına Rekabet Kurumu tarafından onay verilmesinin ardından, devir teslim işlemleri de sonuçlandı.

yapi.com.trb>Sabancı Holding ve HeidelbergCement Group ortak kuruluşu Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Ladik Çimento fabrikasını Türkerler İnşaat'dan satın almasına Rekabet Kurumu tarafından onay verilmesinin ardından, devir teslim işlemleri de sonuçlandı.

Ladik Çimento fabrikası ile ilgili olarak entegrasyon sürecinin derhal başlatılacağını belirten Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen, şöyle konuştu.
"Samsun'a 70 kilometre mesafede kurulu Ladik Çimento Fabrikası'nın Akçansa'ya katılması ile Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet göstermeye başlayacağız. Büyüme stratejilerimize katma değer sağlayacak bu satın alma ve Çanakkale fabrikamızda geçtiğimiz yıl başladığımız yatırım neticesinde, 2008 yılı itibarı ile yurt içi ve yurt dışı çimento satışlarımız 8 milyon ton düzeyine ulaşacak. Hukuk açısından örnek teşkil eden bu süreçte Rekabet Kurumu ve Türkerler İnşaat, sağduyu sahibi ve hukuğu üstün tutan, örnek bir davranış sergilediler. Akçansa olarak, bu dönem içerisindeki kararlı davranışımız ise, ortaklarımız Sabancı Holding ve HeidelbergCement Group'un stratejik sürdürülebilir büyüme planları doğrultusunda ülkemizin geleceğine yatırım yapma isteğinin bir ifadesi ve bu iki büyük sanayi grubunun 1996 yılından bu yana ortaklıklarını büyük bir uyum içerisinde yürüttüklerinin bir göstergesidir."

Akçansa, 13 Ekim 2005 tarihinde TMSF tarafından düzenlenen Ladik Çimento ihalesinde en yüksek bedeli ödeyen taraf olmuş, ancak Rekabet Kurumu bu işlemi onaylamamıştı. Böylece Ladik Çimento, ikinci en yüksek bedeli öneren Türkerler İnşaata devrolmuştu. Bunun üzerine Akçansa, Rekabet Kurumu'na karşı dava açmıştı. Daha sonra 11 Ocak tarihinde, Akçansa ve Türkerler İnşaat, fabrika hisselerinin Akçansa'ya devri konusunda anlaşmaya vardılar ve Rekabet Kurumu'ndan onay aldılar.

Samsun'a 70 kilometre mesafede kurulu Ladik Çimento Fabrikası'nın 580 bin ton klinker üretim kapasitesi, 1.2 milyon ton da çimento öğütme kapasitesi bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ladik-cimento-akcansaya-devredildi_53853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!