Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Lagina Hekate Kutsal Alanı'ndaki Yapılar Ayağa Kaldırılıyor

Muğla'nın Yatağan ilçesinde Pagan inanışının merkezi kabul edilen 3 bin yıllık Lagina Hekate Kutsal Alanı'nda yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

yapi.com.tr/AA
Lagina Hekate Kutsal Alanı'ndaki Yapılar Ayağa Kaldırılıyor

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan ve Pagan inanışının merkezi kabul edilen 3 bin yıllık Lagina Hekate Kutsal Alanı'nda yürütülen çalışmalarda, yapılar aşamalı olarak ayağa kaldırılarak turizme kazandırılıyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, yaptığı açıklamada, Lagina'nın, yaklaşık 8,5 kilometre uzağındaki Stratonikeia Antik Kenti'nin dini merkezi olduğunu söyledi.

Antik dönemin önemli tanrıçalarından Hekate adına yapılan tapınağın Lagina'da olmasının kutsal alanı daha da önemli kıldığını vurgulayan Söğüt, tanrıça Hekate adına yapılan daha büyük bir kutsal alanın bulunmadığına dikkati çekti.

Stratonikei ve Lagina Hekate Kutsal Alanı'nda 2020 kazı, konservasyon ve restorasyon çalışması yaptıklarını anlatan Söğüt, her iki alanda da antik dönemden bugüne uzanan yapılarda çalışmalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bu yıl Lagina'da kazı ve restorasyon çalışmalarına ağırlık verdiklerine işaret eden Söğüt, "Lagina'da Kutsal Alan'da yürüttüğümüz kazı çalışmalarına ilave olarak yazıtlardan bildiğimiz yapılar da var. Burada giriş kapıları, altar, stoa, çeşme ve evlerin bulunduğunu biliyoruz. Propylonun önündeki alanda malzemelerin yoğun olarak çıktığı bir alanı kazıyoruz. Aynı zamanda burada Propylonun mimari blokları ile ilgili restorasyon çalışmaları da gerçekleştiriyoruz. Osman Hamdi Bey'in İstanbul'a götürdüğü eserlerin devamını buluyoruz." diye konuştu.

Söğüt, alanda çıkarılan antik dönemin en önemli yazıtlarıyla mimari bloklarını koruma altına aldıklarını ifade etti.